Çatı Aday Ne Demek?

0
137
Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu
Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu

Son günlerde siyaset dünyasından gelen haberler arasında neredeyse 2 haberden 1’inde geçen “Çatı Aday”  tabiri herkesin merak konusu haline geldi. Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP’nin uzlaşarak birlikte aday gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu için kullanılan “Çatı Aday” tabirinin ne demek olduğunu dilimizin döndüğünce açıklamak istedik. Basitçe bakıldığında pek bir anlam ifade etmeyen “Çatı Aday” tabiri aslında çok büyük bir anlam taşıyor. Çatı Aday ne demek? Çatı Aday nedir?

Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu
Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu

Çatı Aday Ne Demek?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermek üzere MHP ve CHP’nin birlikte açıkladıkları Ekmeleddin İhsanoğlu ile birlikte hayatımıza giren Çatı Aday tabirini inceleyelim.

Öncelikle “çatı” kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamına değinelim.

TDK Sözlüğü’nde “çatı” kelimesi için 9 anlam verilmiş. Bunlar;

1. Bir yapının, bir evin damını kuran parçaların bütünü: “Sık ağaçlar arasında yalnız üst katının çatısı görünen kırmızı aşı boyalı bir eski eve doğru yürüyorlardı.” -Ö. Seyfettin.

2. Birbirine çatılmış, çakılmış şeylerin bütünü.

3. Yapının tavanı ile damı arasındaki kullanılan yer.

4. İnsan ve hayvanda iskeletin kuruluşu.

5. mec. Barınılan, sığınılan yer.

6. mec. Belli bir maksada yönelik kimselerin oluşturduğu birlik.

7. db. Özne, nesne durumlarına göre, belirli çatı eklerinin fiil kök veya gövdelerine getirilen türev, bina: Sevinmek (sev-in-), sevdirmek (sev-dir-), sevindirmek (sev-in-dir-) gibi.

8. ed. Hikâye, roman, piyes vb. edebî türlerde olay kuruluşu, kurgu: “Halit Ziya Uşaklıgil’in, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun, Reşat Nuri Güntekin’in romanlarındaki sağlam çatıyı onunkilerde bulamazdınız.” -H. Taner.

9. mim. Bir yapıyı örten ve eğik yüzeyleri olan damın tahtadan iç yapısı.

Çatı kelimesinin anlamı verdikten sonra Çatı Aday tabirini açıklayalım;

Çatı aday bir seçimde herhangi bir partiye bağlı olmaksızın, tüm partileri ve tüm siyasi görüştekileri kucaklayan, özel bir topluluğun isteklerine göre değil, halkın tamamının isteklerine göre hareket edecek olan adayın sahip olduğu sıfattır.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’nin göstereceği adaya karşı rakip olarak gösterilecek olan Ekmeleddin İhsanoğlu, yalnızca AKP karşıtlarının değil aynı zamanda AKP’yi destekleyenleri de kucaklayacak bir Çatı Aday olarak gösterilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here