Chia Tohumu Nerede Satılır? Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumlu Puding

Son yıllarda Türkiye’de de keşfedilmeye ve yavaş yavaş evlere girmeye başlayan Chia Tohumu, sağlık açısından birçok faydaya sahip. Orta Amerika’da yaşayan Maya Uygarlığı ve Aztekler’in dayanıklılık, güç, enerji ve uzun yaşam kaynağı olduğu söylenen Chia Tohumu‘nun diğer adı ise Chia Çekirdeği. Chia tohumun önümüzdeki yıllarda daha çok kişi tarafından keşfedileceğini ve kullanılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle chia tohumunun nerede satıldığından ve faydalarının neler olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Chia Tohumu Nerede Satılır
Chia Tohumu Nerede Satılır

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu, diğer bütün baharatlar ve tohumlar gibi aktarlardan ve bitkisel ürünler satan mağazalardan temin edilebilir.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Mucizevi tohum olarak nitelendirilen chia tohumu, glutensiz tahıllar sınıfında yer alıyor. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde hazmı oldukça kolay olup, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle salata, puding ve ana malzemesi yumurta olan yemeklere katılıp tüketilebilir. Chia tohumunun en önemli faydası, toklu hissi verme özelliğinin çok yüksek olması. Bu özelliğiyle özellikle diyet yapanların kolay kilo verebilmek adına tercih edebileceği bir tahıl olarak dikkat çekiyor.

Chia çekirdeğinin diğer faydaları ise şöyle sıralanıyor;

1. Güçlü bir antioksidandır.
2. Doğal bir omega-3 kaynağıdır.
3. Günlük lif ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılıyor; kan şekerimizi dengeler.
4. C vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Demir içeriği ile hem kemik sağlığı hem bağışıklık sistemi dostudur.
5. Protein içeriği ile chia tohumu, veganlar için de doğru ve sağlıklı bir seçimdir.

Chia Tohumlu PudingChia tohumlarını Nasıl tüketelim?

Bu puding kahvaltı yerine geçiyor!

Chianın kulanım alanı esasında biyolojik yapısından dolayı oldukça geniş: Su tutumunun yüksek olmasının yanı sıra yumurta gibi kıvam verme ve jelleşme özelliği ile de dikkat çekiyor; öyle ki 200 ml kadar ılık badem ya da Hindistan cevizi sütüne ekleyeceğiniz, 2 çorba kaşığı kadar chia tohumu buzdolabında bekletildiğinde 3 saatin içinde üzerine mevsim meyveleri de ilave edebileceğiniz nefis kıvamda, pratik bir pudinge dönüşüyor. Üstelik bu puding aslında kahvaltı yerine geçebilecek kadar da besin değeri yüksek, bol proteinli, bol lifli, besleyici ve tok tutucu bir ara öğün alternatifi.

Sabahları 1 bardak suya ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı chia tohumu ve yarım lime limon, müthiş enerjik ve doğal bir detoks içecek olarak da güvenle kullanılabilir.

4 YORUMLAR

  1. KİNOA tohumu mevcuttur Ekim bilgisii verilir yer YOZGAT EKTİM GÖRDÜM HATASINI DOĞRUSUNU,2018 YILINDA ekmek isteyene tohum ve ekim bilgisi verilir sistem göründüğü gibi değil tel:0551 447 46 69
    internet:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here