Cilt Lekeleri Hakkında Önemli Bilgiler

2
185 okunma
cilt lekeleri

Cilt lekeleri, genellikle birden fazla sebebe ve etkene bağlı olarak meydana gelmektedir. Özellikle de yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan koyu renkli lekeler kadınların kabusu haline başarmıştır. Bunun yanı sıra bronzlaşmak uğruna aşırı saatle boyunca güneş altında yatmak ya da güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saatlerde bu ışınlara direk olarak maruz kalmak da cilt lekeleri gibi olumsuz neticelere neden olabilmektedir. Cilt lekelerine birkaç örnek vermek gerekirse bunlar; çil lekeleri, yaşlılığa bağlı cilt lekelenmeleri, sivilce lekeleri, gebelik döneminde oluşan cilt lekeleri ve güneşe bağlı meydana gelen cilt lekeleridir. Bahsettiğimiz tüm bu lekelerin günümüzde tedavisi mümkün olmaktadır.

cilt lekeleri

Lazerle cilt lekeleri tedavisi özellikle son dönemlerde en çok tercih edilen e uygulama kolaylığı edeni ile de hastaların ilk tercih ettiği tedavi yöntemidir. Lazer uygulaması, bilindiği üzere yoğunlaştırılmış ışık demeti olarak adlandırılmaktadır. Dolayısı ile ciltte lekelenmelerin bulunduğu noktaya etki eden bu demet bölgede ısı etkisi yaratarak cilt lekelerinin yok edilmesini sağlamaktadır. Lazerle cilt lekeleri tedavisinde tercih edilen lazer sistemi ise Q-switched Nd:YAG lazerdir. Q-switched Nd:YAG lazer sistemi uygulama esnasında etraftaki dokuya asla zarar vermeden sadece etki etmek istediği noktaya atışlarını gerçekleştirir. Ayrıca bu sistem cilt rengi ve tipi ne olursa olsun her cilt tipinde güvenli bir şekilde tercih edilebilmektedir.

Güneş cilt lekeleri biraz önce de söz ettiğimiz gibi aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalma ve aynı zamanda solaryum gibi yapay ışıkların da neden olduğu bir cilt problemidir. Yine bu cilt lekelenmeleri de Q-switched Nd:YAG lazer sistemi ile en aza indirilebilir ve seansların düzenli bir biçimde ilerlemesi sayesinde tamamen yok edilebilmektedir. Unutmayın ki güneş cilt lekeleri, güneş ışınlarına bağlı olarak meydana gelse de zamanla kendi kendine de artış gösterebilmektedir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kendimizi güneşten korumalı ve mutlaka öğleden sonra güneş ışınlarından faydalanmaya özen göstermeliyiz. Aksi halde cildimizde meydana gelebilecek lekelenmelerden kaçabilmemiz pek mümkün olmayacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Cilt lekeleri herkeste görülebilir. Ayrıca ciltteki lekelenmeler bir çok sebepten dolayı olabilir. Bu konu hakkında yazılmış güzel bir yazı. Teşekkürler.

  2. Cilt lekelerimden dolayı günlük hayatta sıkıntılar yaşıyorum, fakat bu sitenin verdiği önerileri uyguladım bana çok mantıklı geldi. bekliyorum bakalım nolucak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here