Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

0
152 okunma
Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır
Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır

Hiperaktif bir çocuğa sahip olmak her anne-baba için oldukça zor bir durumdur. Hiperaktif çocuk hayatın her alanında diğer çocuklara göre çok daha problemi olabilmektedir. Hiperaktivite psikolojik bir problem olup, genellikle 7 yaşından küçük çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Belirli nedenlere bağlı olarak gelişen hiperaktif olma durumunun tedavisi psikiyatr ve pedagog tavsiyelerine göre yapılmaktadır. Peki çocuğun hiperaktif olduğu nasıl anlaşılır? Hiperaktiflik belirtileri nelerdir?

Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir çocuğun hiperaktif olduğunun anlaşılması için bazı davranışlarını incelemek gerekmektedir. Bu davranışlar arasında çocuğun sürekli konuşması, siz başkasıyla konuşurken veya başka iki kişi aralarında konuşurken konuşmaya girmek istemesi, kula gitmemek için sürekli olarak çeşitli bahaneler üretmeye çalışması, okulda öğretmenlerinin sözünü dinlememesi ve arkadaşlarıyla problemler yaşaması, ev ödevlerini aksatması, ödevlerini yapmamak için sık sık tuvalete gitmek istemesi gibi nedenler sayılabilmektedir.

Hiperaktiflik çocuklarda derslerine konsantre olamama ve arkadaşlarından geri kalma gibi istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Hiperaktif çocuklar, aslında zeka kapasitesi olarak yeterli ve hatta yüksek seviyede olmasına rağmen, hiperaktivite nedeniyle derslerinde başarısız olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here