ÇOCUK BAKICISI NASIL OLMALIDIR?

0
64

Çocuğun günlük bakımı ile ilgilenen, ihtiyaçlarını karşılayan kişilere çocuk bakıcısı denmektedir. Çocuk bakıcısı anne baba gibi çocuğu korumalı, sahiplenmeli, ilgi ve özen göstererek gelişimine katkıda bulunmalıdır. Bakıcı, yatılı olabileceği gibi gündüzlü de çalışabilir.

cocuk-bakicisi

Çocuk bakıcısı seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Mesleki eğitim almış olması,
  • Tecrübeli olması,
  • Öz bakımına özen göstermesi,
  • Temiz olması,
  • Sabırlı, sevecen, güler yüzlü olması.

Çocuk bakıcısının görevleri nelerdir?

Çocuk bakıcısının görevi çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılayarak günlük bakımını yapmasıdır. Çocuğun olduğu ortamın da temizliğine dikkat etmelidir. Oluşabilecek olumsuz durumlara karşı önlem almalıdır. Bebeğin büyüme ve gelişimde etkin rol oynayan çocuk bakıcısı çocuğun ihtiyaçlarının yanı sıra eğitimiyle de yakından ilgilenmelidir.
Çocuklar ebeveynlerin hayatlarında ki en değerli varlıktır. Onun sağlığı, gelişimi, ihtiyaçları için ellerinden geleni yaparlar. Güvenli bir ortamda büyümeleri için çaba gösterirler. Özellikle çalışan ebeveynler çocuk bakıcısına ihtiyaç duyarlar. Çocuk bakıcısı çocuk ile anne babadan daha çok zaman geçirir. Bu yüzden dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bakıcı sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirirse ailede düzen oluşur, sağlıklı bir ortamda çocuk yetişir.
İş veren kişi bakıcıyı düzenli olarak takip etmeli, eksik noktalarda uyarmalıdır. Bakıcının sorumlulukları olduğu gibi iş verenin de kendine düşen sorumlulukları vardır. Bakıcıyı işe alırken yapılan ön görüşmede bakıcının yapacağı işler detaylı bir şekilde konuşulmalıdır. Bakıcıya sorumluluğundan daha fazla iş verilmemelidir. Bu, çocuğa olumsuz olarak yansır. Çocuğa ayıracağı vakit azalır.
Bakıcı işe başlamadan önce çocuk ile ilgili şeyleri öğrenmelidir. Onun huyuna göre yaklaşmalı, çocuğu huzursuz edecek şeylerden kaçınmalıdır. İşe ilk başladığı zamanlar çocuğu dikkatlice gözlemlemeli, eksik bulduğu konularda notlar almalı, anne babaya danışarak değiştirmelidir. Davranışları ve fiziksel gelişimi ile ilgili aileyi bilgilendirmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here