Çocukların Psikanalitik Psikoterapiye Gerek Duyduğunu Gösteren 10 İşaret

1
181 okunma
cocuk-psikolojisi
cocuk-psikolojisi

Çocuk yetiştirmek gerçekten zor bir iştir. Ebeveynler çocuk psikolojisini iyi bilmelidir. Peki anne ve babalar iyi bir çocuk yetiştirmek için neler yapmalı?

‘Hayır’ı Bilmeyen çocuğunuza nasıl davranmalısınız?

Kendinizi bugüne kadar hiç görmediğiniz, bilmediğiniz bir ülkede trafiğe çıkmışken hayal edin. Kural bilmiyor, nereye gideceğini bilmiyor ve kimseyi tanımıyorsunuz. Kendinizi çok yalnız hissederdiniz değil mi? İşte çocuklar dünyaya geldiklerinde de kendilerini böyle hissederler. Hiç bilmedikleri, tanımadıkları bir dünya! Çocuk psikolojisi de bebeklikten başlayarak şekil almaktadır. Çocuklar;  kendilerine yol gösterecek, doğru ve yanlışı ayırt etmelerini sağlayacak güvenilir insanlara ihtiyaç duyarlar. Tabi ki bu insanlar anne ve babalarıdır. Çocuğu trafikteymişçesine yetiştirmek, topluma uyumlu bir birey haline getirmek anne ve babanın görevidir. Bu yolculuğun her evresi onların kontrolü altındadır.

cocuk-psikolojisi
çocuk psikolojisi

Çocuk eğer ev ödevini yapmıyorsa, oyun oynayamacağını bilmelidir.

Çocuk yetiştirirken ebeveynler kararlı, sakin, öz denetim sahibi, mizah ve ödüllendirme yetkinliklerine sahip olmalıdır. Disiplin çocuğun yetiştirilmesinde onun daha iyi bir birey olabilmesi için gerekli bir davranış biçimidir. Çocuk ilk önce anne ve babasının otoritesini ölçmek adına bu disiplin kurallarına karşı çıkacaktır. Bu noktada anne ve babanın bu konuyu tartışmaya çevirmeden, neden yapılmaması gerektiğini anlatması gerekir. Bu disiplin kuralında dikkat edilmesi gereken konu, bu kuralın çocuğun yaşına uygun olup olmadığı ve gerçekten gerekli olup olmadığıdır. Ayrıca bu kuralın olay tekrarlandığı zaman yine geçerli olması ve çocuğun kuralı içselleştirmesi sağlanmalıdır. Buna örnek olarak şunu verebiliriz: Çocuğunuz eğer günlük ödevini yapmadıysa, oyun oynayamayacağını bilmelidir. Çocuğunuz farklı ortamlarda bu otoriteyi kırmaya çalışması durumunda serinkanlılığınızı koruyarak kuralı devam ettirmelisiniz. Yoksa bu davranışı kabullendirmeniz oldukça zora girecektir.

Ek olarak dikkat eksikliği çocuğun ödev yapmasına engel olan bir sorundur. Özellikle 10 yaş çocuk psikoloji için etkili olabilen bu sorun ilk okul çağlarında belli olabilmektedir. Çocuk sürekli ders çalışmak istemiyor, basit problemleri çözemiyor, uzun süren sınavlardan sıkılıyorsa çocukta biir dikkat eksikliği sorunu olabilir. Çocuk dikkat eksikliği sorunu yaşıyorsa mutlaka ebeveynleri tarafından takip edilmeli ve gerekli görülürse bir uzmana başvurulmalıdır.

Çocuğunuz bağırıyorsa, onun karşısında sakin kalmalısınız!

Çocuklarda yetişkinler gibi beğenilmek, övgü almak isterler. Çocuğunuzun iyi bir şey yaptığı zaman onu övmeniz ve ödüllendirmeniz çocuk yetiştirme konusunda yaptığınız en doğru hareketlerden biri olacaktır. Çocuğunuz hata yapmadan önce bunu engelleyecek önlemler almanız, çocuğunuzu cezalandırmadan çok daha etkili bir yöntem olacaktır. Çünkü hata yapan çocuğu cezalandırdığınız zaman çocuk aynı hatayı yapmakta ısrar edebilir veya konu hakkında olumsuz düşüncelere kapılabilir. Çocuğunuzu sıklıkla cezalandırdığınızda çocuk bu olumsuz davranışın çocuk tarafından öğrenilmesine ve bunu yakınlarına uygulamasına neden olur. Çocuklar 8 yaşına kadar sizin davranışlarınıza bakarak bir şeyleri öğrenmeye çalışırlar. “Bağırarak konuşma” diye çocuğunuzu uyarmak yerine, evde sakin konuşabilir, bu konuda çocuğunuza örnek olabilirsiniz.

Öfkeye kapılmadan istikrarlı olmalısınız!

Çocuklar istenmediklerini düşündükleri, sıkıldıkları ve anne ve babalarının onları fark etmeleri için sizin istemediğiniz davranışlar sergileyebilirler. Böyle durumlarda sakinliğinizi koruyabilmeli ve çocuğunuza boyun eğmemelisiniz. Çocuğunuza sorumluluklar vererek, onu olumlu bir şekilde uyararak ve yaşına uygun iseklerde bulunarak yetiştirilmelidir. Anne ve babalar çocuklarından istedikleri davranışlar konusunda kendilerini sorgulamalıdırlar. “Bunu neden yapmalı?”, “Yapmazsa kendine veya bana ne gibi zararı dokunur?” gibi. Bu şekilde davranıldığı zaman çocukla oluşabilecek gereksiz inatlaşmanın önüne geçilecektir.

Çocuğunuzun Özgüven Kazanmasına Yardımcı Olun!

Çocuğunuza sevgiyle ve anlayışla yaklaştığınız zaman çocuğunuzun daha özgüvenli ve etrafına daha uyumlu bir birey olarak yetiştiğini göreceksiniz. Huzurlu ve güvenli bir aile ortamında yetişen çocuk her yönden kendini daha iyi ifade edebilecektir.

Huzurlu sevgi dolu bir ailede yetişen çocuğun, çocuk psikolojisi konusunda mükemmel bir noktada olacağından emin olabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here