[Çözüm] WordPress web sitemde yaptığım değişiklikler görünmüyor!

0
313 okunma
Wordpress web sitesi yapılan değişiklikler görünmüyor
Wordpress web sitesi yapılan değişiklikler görünmüyor

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan hazır web sitesi yazılımı olan WordPress alt yapısıyla kurulmuş web sitelerinde kimi zaman basit ya da ciddi problemler yaşayabiliyoruz. Bu makalemizde ise başlıkta da belirttiğimiz üzere “WordPress web sitesinde yapılan değişikliklerin görünmemesi probleminin çözümünü” paylaşmak istedik.

Wordpress web sitesi yapılan değişiklikler görünmüyor
WordPress web sitesi yapılan değişiklikler görünmüyor

WordPress web sitenizde yaptığınız değişikliklerin, siteye girdiğinizde görünmemesi ya da aradan saatler geçtikten sonra görünmeye başlaması durumu aslında bir problem değildir. Bu durum web sitenizde kullandığınız Cache eklentisi (Ön bellekleme eklentisi) ya da cahce işlemi için eklediğiniz kodlarıyla alakalıdır. WordPress sitenize Cache eklentisi kurduğunuzda, eklenti FTP ana dizinde otomatik olarak Cache adında bir klasör oluşturur. Eklenti Cache klasörüne web sitenizde ziyaret edilen sayfaların bir ön belleğini oluşturarak kaydeder ve daha sonraki ziyaretlerde ilgili sayfalar daha hızlı açılır. Cache eklentisinin ana amacı sayfaların hızlı açılmasını sağlamaktır.

Yazılarınızda ya da web sitenizin herhangi bir bölümünde yaptığınız değişikliklerin hemen görünmesi için Cache klasöründe yer alan ilgili dosyanın silinmesi gerekmektedir. Eğer eklentiyi kurarken bu ayarı yapmadıysanız, web sitenizde yaptığınız değişiklikler ön bellek süresi dolduktan sonra görünmeye başlayacaktır. Yani bu problemi çözmek için yapmanız gereken Cache klasörünü boşaltmaktır.

[ÇÖZÜM]

Bunun için Cache eklentisinin ayarlar kısmından Ön Belleği Temizle butonuna tıklamanız ya da FTP’den ana dizine girerek Cache klasörünün içindeki dosyaları manuel olarak silmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here