Damacanalar Neden 19 Litredir?

1
87

Yaşamımız için en önemli ihtiyaçların başında gelen su, her gün her an ihtiyacımız olan temel içeceğimiz ve temel gereksinim maddemizdir. Su kaynaklarımızın hızla yok olduğu günümüzde, suyun kıymeti her geçen daha da artmaktadır. Eskiden çeşmelerden içilebilen, günümüzde ise ülkemizin neredeyse hiçbir şehrinde çeşmeden içilemeyen sular kapalı kaplarda satılır oldu. Çeşme suyu, içme suyu ayrımı da böylece başlamış oldu. Evlerimizde ya da iş yerlerimizdeki içme suyu ihtiyacımızı genellikle damacana su ile karşılıyoruz. Tabi bu durumda bütçeye içme suyu adı altında bir kalem eklenmiş oluyor. Neyse ki konumuz suyun ekonomik durumuyla ilgili değil. Bu yazımızda belkide hep merak ettiğiniz ama üzerinde pek durmadığınız bir konuya; damacanaların neden 20 değil de 19 litre olduğuna değinmek istedik. Damacanalar neden 19 litre? sorusunun cevabı haberin devamında.

Damacana sular neden 19 litre
Damacana sular neden 19 litre

Damacanalar Neden 19 Litredir?

Evlerimizde, iş yerlerimizde ya da yaşadığımız diğer alanlarda içme suyu ihtiyacımızı karşılamak üzere satın aldığımız damacana suların neden 19 litre olduğunu hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise işte nedeni;

Damacana kabı ülkemize ilk kez ABD’den getirilmiştir. ABD’de ölçü birimi olarak litre yerine galon kullanılmaktadır. ABD’deki damacanalar galon ölçü birimi ile üretilirler. Standart bir damacana 4 galondur. 4 galonu litreye çevirdiğimizde ise 19 litre sonucuna ulaşıyoruz. Bu da damacanaların neden 19 litre olduğunu açıklıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here