Dana Etinin Bölümlerinin İsimleri ve Nasıl Pişirilecekleri

0
325 okunma
Dana Etinin Bölümlerinin İsimleri
Dana Etinin Bölümlerinin İsimleri

Vejetaryen olmayan herkesin ilgisini çekebilecek bir konu… Tabağımıza koyduğumuz et acaba bütünün hangi parçası? Bu sorunun ve hangi bölgenin etinin en doğru nasıl değerlendirilebileceğinin cevapları bu yazıda…

Dana Etinin Bölümlerinin İsimleri
Dana Etinin Bölümlerinin İsimleri

Dana Etinin Bölümleri

Antrikot

Dana etinin en karakterli ve değerli bölümlerinden olan antrikot sırt bölümünün ön kısmındaki ettir. Serttir ama çok lezzetlidir. Kalın bir dilimi izli tavada mühürleme yöntemiyle suyunu kaçırmadan pişirdiğinizde yiyebileceğiniz en doygun, en sulu eti antrikottan elde edersiniz. Antrikot seçerken, etin için mermersi bir görünüm olması çok önemli. Bu detay, et pişerken o mermersi dokudaki yapıların eriyip daha lezzetli bir sonuç elde etmedeki en önemli etkendir.

Kontrfile

Bu isimlerin dilimize Fransızca’dan girdiğini bu iki bölgeden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sırt bölümünün arka kısmındaki ettir. İnce kesilip marine edildiğinde mangalda güzel sonuç verir.

Bonfile

Etin en yumuşak kısmı… Aşırı yumuşan olduğu için biraz fazla pişerse kayış gibi olur. Kıvamında piştiğinde ağızda kayar gider. Düz ya da izli tava pişirmelerine gayet uygun.

Sokum

24 saat marine ettikten sonre önce ızgarada, ardından fırında pişirerek sunarsanız, nefis bir lezzete ulaşırsınız.

İncik

Aynen kuzudaki haşlama ya da fırında uzun pişirmeye iyi gider. Haşlama sırasında kemik ve ilik bütün lezzetini suya geçirdiği için sebzelerle beraber mükkemmel bir sonuç kaçınılmaz.

Boşluk

Kuzudaki gibi bu bölgeye de döş denir. Kıyma yapımında genellikle boşluk eti tercih edilir.

Nuar

Sokum etinin hemen altında kalan bölge. Fırında rosto olarak pişirmeye uygun.

Gerdan

Genellikle kuşbaşılık kullanılır. Bazen kıyma gibi çekilerek ve boşluk etiyle karıştırılarak kullanılır. Kuşbaşı gibi kullanılırsa tencere yemeklerinde iyi bir alternatif olur.

Kol ya da But

Tam bir şölen yemeği. Fırında sebzelerle beraber pişirilip, kemikten ve etten çıkan özsuyuna güzel bir sos yapılırsa, en büyük sofraları bile dolduracak güzellikte bir görüntü ortaya çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here