Destiny Oyunu Konusu ve İnceleme

0
177 okunma
Destiny Oyunu Konusu ve İnceleme
Destiny Oyunu Konusu ve İnceleme

Dev bir hikaye, dev bir harita, dev rakamlar…Destiny, önümüzdeki günlerde de eğlence sektörünün gündemini bir hayli meşgul edecek gibi görünüyor. Xbox platformlarının vazgeçilmez oyunu Halo’nun yapımcısı Bungie’nin oyun dünyasına bomba gibi düşen son yapımı Destiny, 9 Eylül 2014 saat 9’da (9/9/9) oyunseverlerle buluştu. 2009’dan beri geliştirilen ve ilk duyurusunun yapıldığı E3 2012’den beri tüm oyun fuarlarının gözdesi olan oyun, geçtiğimiz günlerde beta sürecini tamamlayarak geri sayımı başlattı. Hazırlık sürecinde tam 500 milyon dolar harcanan ve eğlence sektöründeki gelmiş geçmiş en pahalı yapım olma özelliğini elinde bulunduran Destiny, Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360 ve Xbox One konsolları için aynı anda piyasaya sürüldü. Biz de bu büyük yapımın beta maratonuna katıdlık ve oyunu sizler için inceledik.

Destiny Oyunu Konusu ve İnceleme
Destiny Oyunu Konusu ve İnceleme

Destiny Oyununun Konusu

Hala duymamış olan için Destiny’i biraz açıklayalım. Destiny, gezegenler arası bir FPS (First Person Shooter-Karakterin gözünden oyunu oynadığımız) macera oyunu. 700 yıl gelecekteki güneş sisteminde, insanoğlunun altın çağından kalma kalıntıların arasında geçen oyun, nesli tükenmekte olan insan ırkını korumakla görevli Guardian karakterlerini merkezine alıyor. Guardian’lar, uzaylı tehtidini yok edip evreni kurtarma amacındadır. Özetle tükenmek gibi dev bir sorunla karşı karşıya kalan insanlığı, doğal felaketlerden ve uzaylı düşmanlardan korumaya çalışıyorsunuz oyunda. Buraya kadar her şey üçüncü sınıf bir Hollywood filmi gibi, evet. Peki ama Destiny’yi özel kılan ve üzerinde bu kadar konuşulmasına yol açan şey ne?

Gezegenler Sokak Sokak Geziliyor

Destiny’nin bu kadar merakla beklenmesinin sebebi, oyunun başarısı kanıtlanmış birçok oyun fikrini bir araya getirerek benzersiz bir deneyim sunması. Hem karakterlerin hem de hikayenin yaratıcısı olduğunuz Destiny’de görevler üstlenip deneyim kazanıyor ve oyuncularınızı geliştirebiliyorsunuz. Bu şu demek: Destiny’yi her oynayışınızda aldığınız kararlar oyunun ve oynadığınız karakterlerin farklı bir şekilde bürünmesine yol açıyor. Destiny’nin devasa haritasında keşfe çıkıp tablo tadında muhteşem sanatsal ayrıntılar yakalamak da mümkün. Tek başınıza ya da kuracağınız ekiplerle bu devasa evreni gezebilmeniz içn birçok görev bulunuyor oyunda. Yapımcı Bungie, oyuncuların ilgiyle ile oluşturulmuş arayüz sayesinde oyundaki gezegenler, Dünya, Mars, Venüs ve Ay’da sokak sokak gezebiliyor, oyun içinde henüz keşfedemediğiniz bir adresi bulabiliyorsunuz.

Destiny’nin konuşmakla bitirilemeyecek kadar büyük devasa evrenini bir yana bırakıp oyun içi detaylara deyinelim. Oyunun başında vermeniz gereken ilk karar oluşturacağınız karakterin ırkı. Human, bildiğimiz insan ırkı, karmaşadan uzak ve sağlam bir sistematiğe sahip. Awoken, periler, hayaletler, melekler ve vampirlerin belli özelliklerini taşıyan egzotik ve gizemli bir ırk. Oyundaki üçücü ve şimdilik son ırk ise Exo; bu ırkı da üstün teknoloji sahini zombiler olarak tanıtmak mümkün. Her üç ırkın birbirinden farklı özellikleri, bulunduğunuz konuma göre artıları ve eksileri var. Ama oyunun ve hikayenin gelişimini daha çok etkileyecek seçim şüphesiz karakter sınırları.

Destiny‘de vermeniz gereken ikinci karar ise karakterinizin sınıfı olacak. Bu sınıfların ilki Hunter. Vahşi hayata ve çöllere büyük riskler alıp büyük ödüller alabileceğiniz bir tip Hunter. Bu sınıf, oyundaki en güçlü saldırıya, aynı zamanda da en fazla savunma sistemine sahip. Suikast ve hırsızlık gibi karanlık görevler için biçilmiş kaftan. İkinci sınıfımız Titan, wall zırhıyla birlikte geliyor. Bu zırh sayesinde hem kendini hem de dostlarını koruyabilen Titan, oyundaki hemen hemen tüm silahları başarıyla kullanabilyor. Üçüncü ve son seçeneğiniz ise Warlock. Silah yerine büyü kullanan bu sınıf, birden fazla düşmana karşı en etkili seçim olarak öne çıkıyor. Sınıf seçiminin ardından oyun içi karaterlerimizi istediğimiz renk, cinsiyet ve boyda şekillendirebilyoruz. Destiny karakter oluşturmada sunduğu ayrıntılarla daha oyunun ilk dakikalarında insanı etkilemeyi başarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here