Doğal Karaciğer Detoks Diyeti (Karaciğerinizi Temizliği)

0
177 okunma
Karaciğer Temizleme Detoksu
Karaciğer Temizleme Detoksu

Doğal detoks diyeti uygulayarak vücudumuzdaki toksin ve zehirli maddelerden kurtulmak kulağa hoş geliyor. Sonuçta bunu doğal,  katkısız gıdalar tüketerek ve işlenmiş, rafine gıdalardan uzak durarak yapmaktan daha iyi bir yöntem herhalde yoktur değil mi?

Karaciğer Temizleme Detoksu
Karaciğer Temizleme Detoksu

Bu yazımızda doğal detoks hakkında size fikirler verecek konulara değindik. Değişik yaşam şekillerine olan ilgi, toksinler ve bunların vücudumuzdan atılması konusunda birçok yanlış anlamayı da gündeme getiriyor. Bu yanlış anlamalar sonucu, piyasaya çıkan birçok diyet kitabı, detoks ürünleri ve gıda takviyeleri aşırı prim görmeye başladı.

Birçok doğal karaciğer detoksu diyeti yalnızca çok küçük bilimsel gerçeklere dayanarak üretiliyor. Aynı zamanda, bu diyetler dikkatli uygulanmadıklarında yaşamı sınırlayıcı ve bazı sorunlara sebep teşkil edebiliyorlar.

İşte size detoks diyeti hakkında bilmeniz gerekenler;

Detoks Diyetlerinin Amacı Nedir?

Detoks diyetinin amacı vücudumuza değişik yollarla nüfuz eden, zararlı etkilere sahip kimyasal toksinlerin vücuttan atılmasıdır. Peki, bu zararlı maddeler hangi yollarla vücudumuza girebilir?

–          Alkol

–          Kafein

–          Gıdaların yetiştirilmesi ve hazırlanması aşamasında kullanılan böcek ilaçları ve diğer kimyasallar

–          Havada bulunan zararlı gazlar

–          Gıdalara katılan yapay tatlandırıcılar

–          Şeker

–          Su

Toksinlerin vücutta lenf bezleri, sindirim sistemi, deri ve saçlar tarafından tutulduğunu düşünürsek, bu yabancı ve zararlı maddeler fıtık, baş ağrısı, mide bulantısı ve geniş bir kronik hastalık yelpazesine sebep olabileceğini varsayabiliriz.

Detoks Diyeti Nedir?

Detoks diyeti, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bir diyet uygulamasıdır. Bu diyeti yapmayı düşünüyorsanız, bazı gıda türlerinden geçici olarak uzak durmanız gerekecek. Örneğin 1-2 günlüğüne yalnızca sıvı gıdalar tüketecek, daha sonra 4-5 günlüğüne kahverengi pirinç, meyve ve haşlanmış sebze, son olarak da kırmızı et, şeker, yumurta, unlu mamuller ve hazır gıdalar dışındaki diğer besinleri tüketmeye başlayacaksınız.

Detoks diyeti genellikle, organik yiyecek-içecekler ve bol miktarda su tüketerek uygulanıyor. Ve diyet sürecinde alkol, kafein, tütün, kimyasal ilaç, işlenmiş ve rafine ürünlerden uzak durmak gerekiyor.

Detoks diyetinin kanıtlanmış faydaları var mı?

Detoks uzmanları, doğal karaciğer detoksunun vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını ve daha sağlam bir bünyeye sahip olmayı sağladığına inanıyor. Ayrıca uzmanlar detoks diyetinin zayıflama konusunda da büyük etkisi olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here