Dr. Louis Pasteur Kimdir?

0
56

Çoğumuz pastörizasyon’un ne demek olduğunu biliriz ancak bu kimya olayına adını verenin Dr. Louis Pasteur olduğunu bilmeyenlerimiz vardır. Bugün (28 Eylül), Türkçe’de mayalanma olarak bilinen pastörizasyon’u keşfeden Fransız mikrobiyolog ve kimyager Dr. Louis Pasteur ölümünün 118. yıl dönümü. Dr. Louis Pasteur ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Louis Pasteur Kimdir?
Louis Pasteur Kimdir?

Dr. Louis Pasteur Kimdir?

Dr. Louis Pasteur 1822 yılında Fransa’nın Dole şehrinde dünyaya geldi. 24 yaşında Fransa’nın en prestijli yüksek öğrenim kurumu olan École Normale Supérieure‘in fen bölümünü bitirdi. Pasteur mezuniyetinden 1 yıl sonra fizik ve kimya dallarından doktora yaptı. Daha sonra izomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik konularında yaptığı çalışmalarla adını bilim dünyasına duyurmayı başardı. 26 yaşında Strasbourg Fen Fakültesi’nde yardımcı kimya profesör unvanı ile çalışmaya başladı.

Kendi adını taşıyan Pasteur Enstitüsü‘nün temellerini, kuduz köpekler üzerinde yapacağı çalışmalar için bir şatoyu düzenleyerek attı (1855).

Dr. Louis Pasteur, kendisini bilimsel çalışmaları konusunda her zaman destekleyen, yine bir Fransız olan Marie Laurent ile evlendi.

Dr. Louis Pasteur 28 Eylül 1895’te 73 yaşındayken hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here