Drone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Burada!

Drone alırken nelere dikkat edilmeli

Bir dönem Go-Pro kameraların sahip olduğu şöhret bugünlerde drone‘larda. Sosyal medya platformları drone ile çekilmiş videolarla doluyor, sağlık sektöründen güvenlik kollarına kadar birçok sektör onunla para kazanmanın yollarını araştırıyor. İlk çıktığında bilim-kurgu filminden fırlamış üstün bir robot sandığımız drone’lar, bugün milenyumun yeni oyuncağı olarak sunuluyor. Peki drone alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bir dönem birçok çocuğun hayalinde kumandalı uçaklar vardı. İlhamını bu hayalden alan drone’lar ilk çıktığı zaman daha çok askeri amaçlı keşifler için kullanılıyordu. Şimdilerde ise kimin hobisi, kimin iş araçlarından biri. İngilizce’de “erkek arı” anlamına gelen drone’lar arasında bugün en çok iki tipi popüler. Biri Wi-Fi ile çalışan, uzaktan kumandayla kontrol edilen ve belli bir yüksekliğe çıkıp bataryası yettiği sürece havada çekim yapabilen modeller. Diğeriyse henüz proje aşamasında olan ve gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelere internet sunma hayaliyle çalışmaları sürdürülen drone tipleri. Ancak kullanımı yaygın olan elbette ilk bahsettiğimiz. Eğer siz de bir süredir kafayı bu oyuncaklara taktıysanız almadan önce bazı püf noktalarına dikkat etmenizde yarar var.

Drone alırken nelere dikkat edilmeli

Her Drone Kolay Uçmaz

Öncelikle eğer bir pilot değilseniz elinizdeki aletin kolay kontrol edilebilir olmadığını bilin. Pilot bile olsanız, içinde olmadığınız bir mekanizmayı çalıştırmak ve kontrollü bir şekilde uçurmak herkesin harcı değil. Üstelik drone’ların çoğu kumanda ederken birbirinden farklı çalışır. Bazıları her yöne esnek bir şekilde hareket edebilirken, bazıları sadece öne doğru hareket eder. Her drone’un aynı özelliklere sahip olmadığını düşünürsek, alışveriş yapmadan önce mutlaka işin uzmanına danışmakta, araştırma yapmakta, alternatifleri karşılaştırmakta ve forumları okumakta fayda var.

Her Drone Uçmaya Hazır Değildir

Drone araştırmasına başladığınız zaman bazı terimlerle karşılaşacaksınız; RTF, BNF ve ARF bunlardan birkaçı. Bu terimlerin anlamını bilmeden bir drone’u uçuramayacağınızı bilin. RTF (Ready to Fly), genelde bir kuruluma ihtiyaç duymadan, sadece bataryasını şarj ederek kullanabileceğiniz bir mode. BNF (Blind to Fly) ise çoğunlukla kumandanın ayrıca satıldığı modeller için kullanılıyor. ARF (Almost Ready to Fly) da çalışması için ekstra donanıma ihtiyaç duyan modellerdir. Bu bazen motor, bazen kumanda, bazen diğer elektronik aksesuarlar ya da bataryadır. Özellikle ARF ibaresi olan modellerin içeriğine dikkat etmenizde yarar var.

RTF Drone

Kesenin Ağzını Açmaya Hazır Olun

Eğer canınız sadece sahil kenarında yürürken ya da evin tepesinde bir drone uçurmak istemiyorsa, o zaman bakacağını modellerin fiyatları da daha yüksek olacaktır. Drone seçerken kumandasının rahat kullanılabilen bir model olup olmadığına özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bir başka detay da bu uzaktan kumandanın geliştirilebilir ve değiştirilebilir olması. Bunun yanı sıra, şarj aletini de en az drone’un kendisi kadar önemsemelisiniz. Zira drone’lar gelir geçer, şarj aleti baki kalır. Aldığınız ürünlerin kullanım süresinin şarj aletine bağlı olarak değiştiğini unutmayın.

Drone Yasası

Geçtiğimiz yıllarda Atatürk Havalimanı üzerinde drone’la izinsiz çekim yapan kullanıcının davası kamuoyunu epey meşgul etmişti. Olayın ardından insansız hava araçlarıyla ilgili yasal düzenleme taslağı tamamlandı ve bu taslak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. “Drone yasası” diye geçen bu düzenlemeyle birlikte drone’lara kayıt zorunluluğu getirildiğinden artık drone alan herkes aldığı ürünü tescil ettirmek zorunda. Yasalar dışında izinsiz kullananlar içinse 3 yıla kadar hapis ve 10 bin TL civarında para cezası uygulanacak. Haliyle hobi için bile olsa drone almadan önce bu yasalara da dikkat etmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here