Drone nedir? Drone nasıl kullanılır?

0
95
Drone
Drone

Drone

Drone kullanmayı deneyimlemek isteyenler internet üzerinden buluşmalar ayarladı, bloglarda herkes birbiriyle drone’lar hakkında konuşmaya başladı, cihaz sayesinde yeni sosyal çevreler oluşmaya başladı. Setlerde yeni bir çekim tekniği olarak kullanılmaya başlanan drane’lar, hareketli kameralar ile birlikte kullanılmaya başlandı. Emlak sektöründe sunumların etkilerini arttırmak adına kullanıldı. Bu sayede iş hayatına giriş yapmış oldu. Peki nedir bu Drone, nasıl kullanılır? Bu yazımızda Drone kullanmanın inceliklerini ve sosyal hayatımızda ki yerini sizler için inceliyoruz.

Drone
Drone

Drone nedir?

Drone’un İngilizce sözlük anlamı uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracıdır. Dronelar, bugüne kadar askeri alanlarda ve yangın söndürme, doğal yaşamı gözleme, tarım, havadan çekim yapma, deprem sonrası hasar ve radyasyon tespiti gibi sivil alanlarda kullanılmıştır. Son dönemde ise sosyal hayatımızın içerisinde yerini aldı.

Drone Severler İçin Basit Kullanım Teknikleri

Kurulumu, kullanımı kolay, hava fotoğrafçılığı yapılabilen ve video çekebilen bu cihazları yönetmek için akıllı telefonlara veya tabletlere uygun aplikasyonlardan biri yüklendikten sonra bir kablosuz ağ oluşturdukları için akıllı telefon veya tabletlerin wifi ayarlarına girip ilgili seçenek seçilmeli ve ağa dahil olmak gerekli. Bu sayede drone akıllı telefon veya tablete entegre olacaktır. Böylece cihazlar görüntülü bir ekranda kumanda ediliyor olacaklar. Fakat kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Drone’lar her ne kadar belirli bir yüksekliğe uygun olarak tasarlanmış olsalar da hassas parçalara sahiptirler. Bu yüzden kutusunun içerisinde iç mekan ve dış mekanda kullanıma uygun apartları da mevcut.

İç Mekan Kullanımına Dikkat

Drone’lar, dar iç mekanlarda kullanmak için çok uygun değil. Kalkışa geçtiğinde oluşturduğu hava akımı koridor gibi dar alanlarda kullanımına imkan vermiyor. İç mekanlarda kullanıldığında geniş alanların tercih edilmesi daha doğru olur. Drone’ların uçuş ayarlarında sabit uçuş yüksekliği belirleyebilen bir seçenek bulunuyor ve eğer bu özellik iç mekanda aktif hale getirilirse problemler yaşanabiliyor. Örneğin; sabit yükseklik 2 metre belirlenirse drone, masa gibi nesnelerin üzerinden geçerken o nesnenin yüksekliğini esas alır ve yükselmeye başlar. Bunun sonucunda tavana çarpabilir. Ayrıca uçuşa başlamadan önce mutlaka mekan seçeneğini belirlememiz, iç mekanda kullanmak istiyorsak ona uygun aparatı takmamız gerekir.

Dış Mekan Kullanımı İçin Tüyolar

Daha özgür hareket ettirilebildiği için drone’un dış mekan kullanımı, iç mekan kullanımına göre daha kolay ve zevkli olabilir. Bunun için uçuş ayarlarından dış mekan kullanımını seçtikten sonra dış mekan kullanımı için gerekli aparatı takış uçuşa hazırlanmalıdır. Drone ilk kalkışta hızlı bir biçimce yarım metre yükselir ve daha kontrollü bir biçimde yükselmeye devam eder. Dış mekanın ne kadar daha özgür olduğunu söylesek de, burada da dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Öncelikle iç mekanda kullanılan aparatı çıkartmamak büyük bir hata olur diyebiliriz. Çünkü drone’un hareketi ne kadar rüzgara göre de yapıldıysa da bu aparatla birlikte rüzgarın sürükleme kuvveti artar ve cihazı zorlayıp düşmeye sebebiyet verir. Ayrıca yüksek hızda hareket ederken bir anda hızını kesmek kameranın çok fazla sarsılmasına ve görüntünün kötü bir hal almasına yol açar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here