E-5 E-6 yol isimlerinin başındaki E harfinin anlamı nedir?

3
449

E-5 E-6 yol isimlerinin başındaki E harfinin anlamı nedir?

Türkiye’de otoyol isimleri bir harf ve arkasından gelen rakamlarla ifade ediliyor. Örneğin: E-5, E-6, D-100. TEM otoyolu ise bu durumun istisnasıdır. Aslında E harfi yalnızca Türkiye’de değil tüm Avrupa ülkelerindeki otoyolların isimlerinde kullanılıyor. Geçmişte Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Türkiye’deki otoyollara da E ile başlayan isimler verilmiş. Ancak daha sonra bu isimler D ile başlayan isimler ile değiştirilmiştir. E harfinin anlamı ise aslında çok basittir. Otoyol isimlerinde yer alan harflerden E harfinin anlamı ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda.

E harfinin anlamı

 

DEVLET YOLU: Zemin mavi, yazılar beyaz

İlleri birbirine bağlayan yoldur. Türkiye’deki ana yollar devlet yollarıdır. Tek yönlü, yani trafiğin bir istikamete gittiği bölünmüş veya trafiğin her iki istikamette çalıştığı ortası bölünmemiş iki yönlü yol olabilir. Bazen dört şeritli de olup, yol sadece çizgi ile de ayrılabilir. Kenardaki arazilerden yola giriş-çıkış yapılabilir, yola hemzemin giriş çıkışlar vardır. Şehir içindeki belediyenin sorumluluğundaki yollar da devlet yolu gibi kabul edilebilir. Levha üzerindeki D numarası yolun devlet yolu olduğunu belirtir. Örnek Ankara Asfaltı D-100, Ankara’dan Eskişehir’e giden yol gibi… D-100 yolu Kapıkule’den başlar, İstanbul’a ulaşır ve Ankara istikametine devam eder. D-100 yolu eski tabiriyle E-5 yoludur. (Europe- 5) Devlet yollarındaki tabelanın zemini mavi, yazıları ise beyazdır.

E Harfinin Anlamı

Yukarıdaki açıklamada da yer aldığı üzere Türkiye’deki otoyol isimlerinde yer alan E harfinin anlamı Europe yani Avrupa‘dır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here