Eczaneler Kaçta Kapanıyor?

  eczane
  eczane

  Birçoğumuz daha küçük yaşlardan itibaren eczanelere gitmeye başlıyoruz. Hastalandığımızda ilk olarak gittiğimiz doktorların muayene sonrasında verdiği ilaçları, en yakın eczaneden alarak kullanmaya başlıyoruz. Eczanelerde çalışan eczacıların çoğu gelen kişilerle çok iyi ilgilenen oldukça kibar kişiler. Bu sebeple de insanlar eczanelere gittiklerinde oldukça rahat oluyorlar ve kaliteli bir hizmet alıyorlar. Bu kaliteli hizmetin devamlılığı için sağlık bakanlığı eczanelere belirli şartlar uyguluyor. Bu şartlarda eczanelerin yapısı, çalışanları ve eczane çalışma saatleri gibi bilgiler yer alıyor. Eğer eczaneler bu düzenlemelere uymazlarsa denetleme yapan görevliler tarafından çeşitli cezalara çarptırılıyorlar. Ancak genelde böyle bir sorun yaşanmıyor ve belirlenen bu şartlara eczaneler uyum sağlıyor.

  Herkesin bildiği gibi eczanelerde nöbetçi eczane sistemi uygulanıyor. Gün içerisindeki çalışma saati bittikten sonra, Pazar günlerinde ve diğer resmi tatil günlerinde nöbetçi eczaneler hizmet vermeye devam ediyor. Bu nöbetçi eczane sistemi ve çalışma saatleri yıl içerisinde değişikliğe uğrayabiliyor. Yıl içerisinde ne değişiklik olursa olsun eczaneler kaçta açılır sorusunun cevabı hep aynı kalıyor. Ülkemizde uzun yıllardan beri eczaneler sabah 8’de açılıyor ve müşterilerine hizmet vermeye başlıyor. Kişilerin bu konuda bir sıkıntıları olmuyor. Genellikle sıkıntı eczaneler kaçta kapanır sorusunun cevabında yaşanıyor. Kişiler genel olarak eczanelerin akşam saatlerinde kapandığını bilseler de tam bir saat vermekte zorlanıyorlar.

  Eczanelerin kapanış saatleri yıl içerisindeki yaz saati ve kış saati uygulamalarına göre değişiklik gösteriyor. Eczaneler kaçta açılıyor sorusu her zaman sabah saat 8’de iken, kaçta kapanır sorusunun cevabı 18.30 ya da 19 olabiliyor. İlk olarak cumartesi günleri eczaneler sabah saat 8 ile öğlen 13.30 saatleri arasında çalışıyor. Bu da eczanelerin açılış saatinde olduğu gibi yılın hiçbir döneminde değişiklik göstermiyor. Bu saatten sonra cumartesi günleri kişilerin nöbetçi eczaneleri kullanmaları gerekiyor.

  Eczaneler kaçta kapanıyor sorusunun cevabına gelecek olursak, bu sorunun cevabını yıl içerisinde ki tarihlere bölerek vermek gerekiyor. 15 Eylül tarihinden kış saati uygulamasının bittiği tarihe kadar eczaneler akşam saat 19’a kadar hizmet veriyor. Nöbetçi eczaneler de gece 23 ‘e kadar hizmet vermeyi sürdürüyor. Kış saati uygulamasının bitişinden 1 Mayıs tarihine kadar ise kapanış saatlerinde değişiklik oluyor. Nöbetçi eczanelerin çalışma saatleri değişmezken, normal günlerde eczaneler 18.30’a kapanmaya başlıyor. 1 Mayıs ile 15 Haziran tarihileri arasında tekrar yaz saati uygulamasıyla birlikte eczaneler akşam saat 19’a kadar açık oluyor. Bu dönemde nöbetçi eczanelerin de kapanış saatleri bir saat ileri alınıyor ve gece 24’te kapanmaya başlıyor. Son olarak 15 Haziran tarihi ile 15 Eylül tarihleri arasında çalışma saatlerinde küçük bir değişiklik yaşanıyor. Ülkemizde yaz aylarında sıcaklık oldukça yükseldiğinden ve bazı illerimizde 40 derecenin üzerine çıktığından dolayı sağlık bakanlığı kişilerin öğlen saatlerinde dışarı çıkmamasını sağlamaya çalışıyor. Çünkü bu seviyede bir sıcaklık varken kişilerin güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarıda olması büyük sakıncalar doğuruyor. Bu sorunların önüne geçebilmek için de bakanlık küçük önlemler alıyor. Bu önlemlerden birisi de eczanelerin öğlen 13 ile 15 saatleri arasında çalışmıyor olması. Bu saatlerde kişilere dışarı çıkmamayı öneren sağlık bakanlığı eczanelere de öğle tatili uygulaması uyguluyor. Bu saatlerin dışında yine eczaneler sabah 8’de açılıyor ve akşam 19’a kadar hizmetlerini sürdürüyorlar. Cumartesi günleri için düzenlenen çalışma saatleri ve nöbetçi eczaneler için düzenlenen çalışma saatleri herhangi bir değişikliğe uğramıyor. Nöbetçi eczaneler yaz ayları boyunca gece saat 24’e kadar aralıksız hizmet veriyor.

  1 Yorum

  1. Eczaneler saat kaçta kapanıyor diye aradım bir sürü farklı bilgi içeren site çıktı. Hangisine inanacağımı şaşırdım. Şimdi kesin olarak eczaneler hafta içi kaçta kapanıyor?

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here