Sağlıklı ve Mutlu Yaşam İçin Edinilmesi Gereken 74 Alışkanlık

0
106 okunma
edinilmesi gereken alışkanlıklar

Kötü sağlık ve düşük enerji seviyeleri, hayatınızın her bölümünü olumsuz şekilde etkileyebilir. Sizi sıfır ilham ve fikirle bırakarak yaratıcılığınızı yok edebilir. İşler sıkıcı hale gelir ve zorlaşır, sosyal hayatınızın üstüne büyük bir karanlık çökebilir.

Hayatınızı değiştirmek için edinmeniz gereken olumlu alışkanlıklar, doğal enerjinizi geri getirir ve yeniden hayattan zevk almanızı sağlar. Sizi hiç olmadığınız kadar mutlu bir insan haline getirebilecek alışkanlıkların neler olduğunu öğrenmek için makalemizi sonuna kadar okuyun.

Bir Alışkanlığı Sağlıklı Yapan Nedir?

Her gün gerçekleştirdiğiniz eylemlerin yüzde 40’ından fazlasına, aslında sizin tarafınızdan karar verilmediğini öğrendiğinize şaşırabilirsiniz. İşte bunlar alışkanlıklarınızdır. Alışkanlıklarımız ne yaşadığımızı, ne uyguladığımızı ve hayatımızda hangi sonuçları elde ettiğimizi belirler. Güçlü ve olumlu alışkanlıklara sahip olmak, bu yüzden bu kadar önemlidir.

Kafanız karıştıysa, şöyle özetleyelim: Alışkanlıklar, bilinçli düşünmek zorunda kalmadan düzenli olarak yaptığınız şeylerdir.

Tıp Sözlüğüne göre, sağlıklı alışkanlığın tanımı ise şöyle:

Kişinin fiziksel veya zihinsel sağlığına faydalı, çoğunlukla yüksek düzeyde bir disiplin ve kendi kendine kontrol ile bağlantılı davranış.

Pozitif alışkanlıklar başarınızın temelini oluştururken, sağlıklı alışkanlıklar genel refah seviyenizi iyileştirir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. İyi alışkanlıklar düzenli egzersiz, dengeli bir diyet, dakiklik, verilen sözü tutma vb. davranışları içerir.

Olumlu alışkanlıklar, zihinsel çaba harcamadan işleri yapmamızı mümkün kılar. Örneğin, merdivenlerden inmenin nasıl olacağını düşünmezsiniz. Merdivenden güvenle yürüme alışkanlığını öğrenen bilinçaltınız bunu sizin için halleder. Bacaklarınızı hareket ettirmeyi, dengenizi kontrol etmeyi vb. düşünmenize gerek yoktur.

Sağlıklı ve Mutlu Yaşam İçin 74 Sağlıklı Alışkanlık

Artık alışkanlıkların ne olduğunu ve olumlu alışkanlıkların sunduğu faydaları anlıyorsunuz. Şimdi hayatınızı değiştirmek için edinmeniz gereken 74 sağlıklı alışkanlığı gözden geçirelim. Bu alışkanlıkları üç temel bölüme ayırdık:

  • Sağlıklı bir bedene sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar
  • Sağlıklı bir zihne sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar
  • Sağlıklı ilişkiler kurmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar

Sağlıklı bir vücut, istediğiniz herhangi bir şeyi elde etmenin temelidir. Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak için çok önemli olmakla birlikte, pek çok kişi sağlıksız yiyecekler yemeye, egzersizleri göz artı etmeye ve sağlıksız bir yaşam tarzına yönelmeye eğilimlidir. Aşağıda, formda bir vücut için edinmeye başlamanız gereken 20 sağlıklı alışkanlık var:

1. Yemeğinizi çiğnediğinizden emin olun

Çoğu insan yemeğini düzgün çiğnemek veya tadını çıkarmak için zaman ayırmaz. Bu insanlardan biriyseniz, yemeğinizi normalde olduğundan daha uzun çiğneyerek yavaşlatmayı deneyin. Yemeğinizin tadını daha fazla çıkaracaksınız ve muhtemelen daha az yemek yiyeceksiniz.

2. Evinizde sağlıklı gıda maddeleri bulundurun

Evde dolaplarınızda, buzdolabında ve derin dondurucuda ne varsa, onları tüketiyorsunuz. Sahip olduğunuz yiyecekler kızartma, çikolata ve dondurma gibi ultra-işlenmiş gıdalardan oluşuyorsa bu iyi değil. Bu alışkanlıktan vazgeçmek ve açlık hissinizi tatmin etmek için, evinizde kurutulmuş meyveler, tohumlar ve fındık, ceviz gibi sağlıklı gıdalar bulundurduğunuzdan emin olun.

3. Günde 10,000 adım atmayı hedefleyin

Kulağa çok gibi mi geliyor? Aslında bu sayı fitness uzmanlarının önerdiği minimum miktar. Bir günde 10,000 adıma ulaşmak zor değildir. Sabah ve akşam parkta yürümek ve asansör yerine merdivenleri kullanmanız yeterlidir.

4. Öğle yemeği vaktinde yürüyüşe çıkın

Öğle yemeği saatlerinde illa ki yemek yemeniz gerekmiyor. Bu zamanı egzersiz yapmak, biraz temiz hava ve güneş ışığı almak için kullanabilirsiniz.

5. Meyve ve sebzeleri dondurun

Bu gıdaların dondurulması, onları yemeye hazır olana dek tazeliklerini koruyacakları anlamına geliyor. Onları en olgun zamanlarında dondurabilir ve böylece buzlarını çözdürüp yediğinizde harika lezzetlerinin keyfini çıkartabilirsiniz. Bu yöntem, sağlıklı meyvelerin ve sebzelerin mevsimleri dışında tüketilebilmesi için mükemmel bir yoldur.

6. Kalorilere değil renklere odaklanın

Çok fazla insan, sağlıklarını ve diyetini, her gün kaç kalori aldıkları üzerine yoğunlaştırıyor. Ancak sağlıklı bir diyet yalnızca kalori hesabıyla ilgili değildir.

Örneğin, bir avuç fıstık ile aynı kalorili kek arasında büyük fark vardır. Elbette, ikincisi size daha cazip gelebilir. Ancak fındık daima daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

7. Tabağa fazladan bir yeşillik ekleyin

Sağlıklı beslenmenizi geliştirmenin bir yolu da, öğünlerinizin her birine ilave bir yeşillik katmaktır. Örneğin, hamburger ve patates yiyorsanız (ki önerilmez), tabağınıza bezelye veya yeşil bir salata ilave etmeye başlayın. Zamanla yeşillikleri arttırmaya ve önemsiz yiyecekleri azaltmaya başlayabilirsiniz.

8. Egzersiz ve spor dışında da aktif olun

İşyerinizde çoğu sabah spor yapan insanlar vardır. Kesinlikle güne nasıl iyi başlayacaklarını biliyorlar. Ancak spordan sonra gün içindeki davranışlarını izleyin. Çoğu zaman masalarında bütün gün otururlar ve eve döndüklerinde de TV’nin karşısında otururlar.

spor yapmak övgüye değer olsa da, tüm gün yapabileceğiniz tek şey bu olmasın. Temiz hava ve güneş ışığı almaya dikkat edin ve vücudunuzun istediği doğal şekilde hareket edin.

9. Her gün karbonhidrat tüketin

Karbonhidratlar zaman zaman gözden düşmektedir. Kötü olanları bilmeli ve onlardan uzak durmalıyız. Ancak hiç karbonhidrat içermeyen bir beslenme tarzı iyi değildir. Çünkü karbonhidratlar aslında bedenlerimiz için mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Atalarımız binlerce yıl karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlığı ile yaşamıştır. Yalnızca, kötü karbonhidratlar yerine iyi karbonhidratları seçtiğinizden emin olun.

iyi karbonhidratlar kötü karbonhidratlar
Kötü Karbonhidratlar vs. İyi Karbonhidratlar

10. Sağlıklı yağları tercih edin

Tüm yağlar aynı değildir. Bazıları bizim için iyidir, bazıları değildir. Peki, sağlıklı yağlar hangileri?

Soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı, fıstık ve avokado sağlıklı yağlardır. Bu yağları tüketmeye dikkat ederseniz, ihtiyacınız olan temel besin maddelerini alırsınız.

11. Sofradan doymadan kalkın

Sağlıklı bir kişinin midesinin büyüklüğü yumruğu kadardır. Sağlıksız bir kişinin midesi ise bir futbol topu kadar olabilir. Evet, bu şok edici bir gerçektir. Mide büyümesinin tek nedeni aşırı yemedir. Aşırı yemeyi bir alışkanlık haline getirdiyseniz mideniz genişlemeye başlar. Dolayısıyla, her geçen gün doyduğunuzu hissetmek için daha fazla yemek yemeniz gerekir.

Bunu nasıl önleyebiliriz? Her zaman ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden ya da istediğinizden biraz daha az yiyin. Bu alışkanlık, midenizi doğal büyüklüğünde ve kilonuzu ise sağlıklı bir seviyede tutar.

12. Aşırı egzersizden kaçının

Aşırı egzersiz yapan insanlar, olması gerekenden daha hızlı yaşlanırlar. Hayattaki her şeyin çoğu zararlıdır ve buna aşırı egzersiz de dahildir. Aylarca ve yıllarca egzersiz yapmak vücudunuzu hayati enerjisinden mahrum edecektir.

13. Hazır içecekleri su ile değiştirin

Hazır içecekler genellikle şeker (veya yapay tatlandırıcılar), renklendirici maddeler ve diğer zararlı maddelerle doludur. Tatları iyi olabilir, ancak sağlığınızı kötü etkiliyorlar. Hazır içecekleri suyla değiştirdiğinizde vücudunuz size teşekkür edecektir.

14. Her zamankinden 30 dakika önce yatın

Günümüz sosyal medya çağında, bir video daha izlemek çok kolay. İnternet yokken muhtemelen şu ana göre iki veya üç saat önce yatıyordunuz. Ne mi yapmalısınız? Sabah uyanmak için kullandığınız alarmı, televizyonu kapatmak veya telefonu elinizden bırakmak içinde kullanın!

Uyku güçlü bir onarıcıdır. Bu nedenle yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun!

15. Kendinizi tartmayı bırakın

Bazı insanlar (belki siz de dahil) kilolarına takmış durumdalar. Her sabah ve her gece kendilerini tartıyolar. Kilo verdiklerinde çok heyecanlanıyorlar. Ancak kilo aldıklarında hızla depresyona girebiliyorlar.

Evet, sağlıklı bir kiloda olmayı hedeflemelisiniz. Ancak bu, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmanın doğal bir sonucu olmalıdır.

16. Et tüketiminizi azaltın

Haftada bir gün seçin ve o gün herhangi bir şekilde et yemeyin. Bu alışkanlık, et tüketimi miktarınızı azaltmanın harika bir yoludur. Böylece vejertaryern yemeklerinde bulunan lezzetli tatları da tanımış olacaksınız.

17. Eğlenceli egzersizleri tercih edin

Spor salonuna gitmeyi veya soğuk havalarda koşmayı sevmediğiniz için egzersiz yapıyor olabilirsiniz. Bunun yerine dans, yoga, zumba veya takım sporu gibi eğlenceli egzersizlere ne dersiniz? Egzersiz eğlenceli olduğunda, düzenli olarak yapmak için daha fazla motivasyona sahip olursunuz.

18. Şeker tüketiminizi yarı yarıya azaltın

Hepimiz şekerin bizim için kötü olduğunu biliyoruz, fakat yine de çoğumuz hala her geçen gün daha fazla şeker tüketiyoruz. Bunun nedeni, şekerinin tadının harika olmasıdır. Evet harika bir tadı var ancak bağımlılık yapıyor!

Şimdi size “şekeri tamamen kesin” dense, kesinlikle yapmazsınız. Bu yüzden makul ve başarılabilir bir hedef olan şeker tüketimini yarı yarıya azaltmayı öneriyoruz. Bu alışkanlığı, çay ya da kahvede şekeri azaltmak, tahıllarınıza şeker eklemekten vazgeçmek ve daha sağlıklı atıştırmalıklar seçmek gibi basit adımlarla yapabilirsiniz. (Bkz: 2.madde)

19. Yeniden kullanılabilir bir su şişesi satın alın ve masanızın üzerinde tutun

Ofise gelip bütün gün çay veya kahve içerdim. Hiç su içmeyi düşünmedim. Sonra bazı iş arkadaşlarımın büyük, yeniden kullanılabilir su şişeleri getirdiğiniz fark etmeye başladım. Mesai boyunca bu şişeleri yudumlayıp duruyorlardı. Ben de yapmaya karar verdim ve her gün iş yerinde 1 litre su içmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğüme çok şaşırdım. Edindiğim bu alışkanlığın en güzel yanı, daha sağlıklık ve zinde hissetmemi sağlaması oldu. Yalnızca bir günlüğüne siz de deneyin. Eminim ki, ikinci günden itibaren işinize su şişeniz yanınızda olmadan gitmeyeceksiniz.

20. Zaman zaman teknolojinin fişini çekin

Teknoloji harika bir şey. Benim bu yazı yazmamı, sizin de okumanızı sağlıyor. Ancak dürüst olalım, TV’lerimize, dizüstü bilgisayarlarımıza, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımıza bağımlı olmak artık çok kolay. Çoğu insan sabah, öğleden sonra, akşam ve gece bu cihazlardan herhangi biriyle vakit geçiriyor. Sosyal medya, WhatsApp, oyun ve haberlerin sınırsız dünyası…

Peki ne yapmalısınız? Teknolojik cihazları belirli zamanlarda bırakarak, yavaş yavaş rutininizi değiştirin. Örneğin, arkadaşlarınızla veya ailenizle yemek yerken tüm cihazlarınızı kapatın. Bu cihazlara esir olmak yerine sohbet etmeye odaklanın.

Yazının devamı için aşağıdan 2. sayfaya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here