Efes Antik Kenti Tarihi ve Hakkında Kısa Bilgi

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti‘nin Amazon olarak bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulduğu söylenir. İsminin, Ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülür. Yaklaşık 1600 hektarr kaplayan bu geniş yerleşim alanı, bugün Prehistorik, Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans, Selçul, Aydınoğulları, Osmanlı ve Çağdaş dönemler gibi insanlık tarihinin tüm önemli aşamalarının kalıntılarını sergilemektedir.

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan ve 127 adet İyon tarzı kolon başlığının üzerinde yükselen Artemis Tapınağı ile ünlüdür. Efes Antik Kenti, Roma döneminde üç yüz bine yakın nüfusuyla “Küçük Asya” olarak da adlanırılan Anadolu eyaletinin başkentiydi. Efes Batı sahillerindeki en önemli liman olarak her milletten insanı çekmiş. Şehir o dönemde ticaret, din ve kültür-sanat alanında cazibe merkezi olarak kayıtlara geçmiş.

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

Efes Antik Kenti, din tarihinde de önemli yer tutar. Efes Artemis kültü, Antik dünyanın en etkili ve en önemli kültlerinden biridir. Tanrıçanın kendisine tüm Akdeniz bölgesi ve ötesi boyunca (kuzey hudutlarında) tapınılmış, hacı kitleleri Efes kentini ve sevgili tanrıçalarının mabedini ziyaret etmişlerdir. Hıristiyan geleneğindeki yüksek mevkili kişilerin Efes’te kalması nedeniyle kent Geçt Antik Dönem ve Orta Çağ boyunca günümüze kadar süren bölgeler üstü büyük bir hac yerleşkesi haline gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here