Ekmeksiz Diyet Olur mu?

ekmeksiz diyet yapılır mı
ekmeksiz diyet yapılır mı

Bugüne dek başladığımız tüm diyetlerde ilk terk ettiğimiz yiyecek her zaman ekmek oldu. Peki, ekmek gerçekten bu kadar zararlı mı? Vücuda hiç mi faydası yok? Eğer sen de ekmekle ilişkini gözden geçiriyorsan, bu yazıyı mutlaka oku.

ekmeksiz diyet yapılır mı
ekmeksiz diyet yapılır mı

Hepimiz dünya diyet savaşlarının tam ortasında kaldık. En iyi vücuda ulaşmak için hiç düşünmeden her gün yeni bir diyet deniyoruz. Çoğu gıdayı, sağladığı yaşamsal faydaları bilmeden ve sorgulamadan, kilolarımızın tek suçlusu ilan edip beslenme planımızdan çıkarıyoruz. Amaç tabii ki tartıda hayal ettiğimiz rakamlara çok daha çabuk ulaşabilmek. Peki, bu kadar diyet, bu kadar öneri neden dünyanın şişmanlamasını durduramıyor?

Yanlış öneriler çok daha cazip ve etkileyici geldiği için hep o önerilerin peşinde koşup hem zamanımızı harcıyor, hem de vücudumuzu yoruyoruz. Tüm uğraşlarımız tartıda anlık mutluluklar olarak çıkıyor karşımıza. Bu yazıda son yılların en hayatlı diyet önerisini ve vücudumuza yaptıklarını anlatacağım sana.

Kilo vermek için ilk tercihin ekmeği hayatından çıkartmak ise, sen de o büyük yanlışı yapanlardansın. Lütfen çok iyi oku, iyi anla ve bir daha asla bu diyet yanlışına düşme.

Hiç bir diyetisyenden ekmeği hayatından çıkarman yönünde bir öneri duyamazsın. Fakat ne yazık ki bu işin eğitimini almamış ve senin sağlığını hiç önemsemeyen bir kişi ekrana çıkar ve sana ekmeği hayatından çıkarmanı söyler. Duymak istediğin cümleyi de arkasından ekler: “Ekmeği hayatından çıkar ve kilolarından kurtul“. Burada yapacağın tek şey, bunu söyleyen kişiyi hayatından çıkarmak.

Artık uzmanı ve uzman olmayanı birbirinden ayırmanın vakti geldi. Diyetisyen ekmeğe yasak koymaz, tüketeceğin miktar ve çeşitle ilgili öneri getirir. Ve sen diyetin bu en doyurucu gıdası ile doya doya zayıflarsın.

Ekmek, ağzına aldığın ilk andan itibaren iştah yönetimine kolaylık sağlayan en düşük kalorili besin. Çünkü karbonhidratların sindirimi ağızda başlıyor. Bu sindirimin başlaması için çiğnemek çok önemli. Bir dilim tam tahıllı ekmeği çiğneyerek başladığın bir öğünde, porsiyon kontrolünü daha kolay sağlarsın.

Şimdi sana ekmeğin faydalarını değil, ekmeksiz hayatın zararlarını anlatacağım. Bunu anlatmadan önce şunu belirtmeliyim ki, ekmeğini mutlaka tam tahıllı tüket. Artık mutfağında beyaz ekmek bulundurma! Çünkü aralarında sağlığına fayda sağlaması açısından oldukça büyük farklar var. İçerdiği kalsiyum, çinko, demir, magnezyum, niasin, B1, B2, B6 Vitaminlerinden tam olarak faydalanmak istiyorsan ekmeğini tam tahıllı tüketmelisin. (1 dilim tahıllı ekmek, ortalama 70 kalori.)

Yazı: Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here