Elektro gitar ve tuşlu çalgılar size özel fiyatlarla

0
146 okunma
enstruman satış
enstruman satış

Müzik yapmaya yarayan ve üzerindeki tuşlar kullanılarak müzik seslerinin çıkartıldığı müzik aygıtına “tuşlu çalgı” denir. Tuşlu çalgılara “Klavyeli çalgılar” da denir. Klavye; Bazı müzik aletleri ve cihazlarında bulunan, çoğunlukla kaldıraç mekanizmasına sahip tuşlardan oluşan takım’ a verilen isimdir.

enstruman satış
enstruman satış

Tuşlu çalgılar çeşitleri en yaygınları ise; Piyano, Elektronik Piyano, Klavsen, Kilise Orgu, akordeon, melodika, alaturka org, dijital org, hammond org, midi klavyeler.

Org ismi Latince organum kelimesinin kısaltılmasıdır. Tuşlu çalgıların atası olarak kabul edilir. İlk org, su gücüyle çalışmış M.Ö(150-200) yılları arasında Ktesibios adında bir kişi tarafından Mısır’da icat edilmiştir. Müzik enstrümanları içinde en devasa boyutlara sahip olan orgtur. Öyledir ki dev katedrallerin salonunda üç katlı bir bina büyüklüğünde orglara rastlamak mümkündür. Klasik batı müziğinde org için yazılmış eserler fazlasıyla bulunur.

Akordeon ise; 1822 tarihinde Christian Friedrich Ludwig Buschmann tarafından icat edilmiştir. Körüğün harekete geçirilmesiyle oluşan hava akımının etkilediği serbest metallerin titreşmesiyle ses çıkartan çalgıdır. Kafkas müziğinin vazgeçilmez enstrümanı olan akordeonun Çerkez kültüründe önemli bir yeri vardır. Roland firmasının geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkarttığı elektronik akordeon ise devrim niteliğinde olup klasik akordeon görünümüne MIDI teknolojisi ve pil ile çalışabilme özelliği eklemiştir.

Klasik gitara nazaran daha dolu bir sese sahip elektro gitarlar ise; sesini üzerinde bulunan manyetikler sayesinde yansıtan gitar çeşidi olarak tanımlanabilir. Jak denilen kablo sayesinde bir amfiye bağlanan gitar manyetikler sayesinde ses akımını oluşturur. Ton çeşitliliği olarak 60’lı yıllardan sonra daha cazip hale gelen bu gitar tonlarını amfiler, gövde, klavye ve yardımcı ekipmanlar sayesinde değiştirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here