En çok kullanılan yazı tipleri hangileridir?

0
65

Dijital ortamları oluşturan içerikler ve okul ya da iş yeri için gerekli bazı belgeler yazılırken, yazı tipleri diğer adıyla fontlar kullanılır. Üzerinde çalıştığımız belgeye göre yüzlerce font arasından yazımıza en uygun olanını seçer ve kullanırız. Türkçe yazı tipleri İngilizce yazı tiplerine göre henüz çok kısıtlı olmasına rağmen yine de oldukça güzel yazı tipleri de tasarlanmıştır. Peki en çok kullanılan yazı tipleri hangileridir?

Türkçeye yazı tipi olarak çevrilen fontlar, çalıştığımız projede yer alan yazı bölümleri için olmazsa olmaz tasarım ögeleridir. Çünkü yazı için seçeceğimiz font, yazının daha etkileyici görünmesini sağlayacak ya da yazının içeriği ne kadar ilgi çekici de olsa font seçimi dikkatli yapılmamışsa, yazının sönük kalmasına neden olacaktır. Bu durumda yazdığımız yazıyı başkalarıyla paylaşmadan önce mutlaka bir kaç font deneyip, bu fontlar arasından yazıya veya projeye en uygun olanı kullanmalıyız.

En bilinen ve en çok kullanılan yazı tipleri arasında Times New Roman, Arial, Open Sans, Colaborate, Walkway ve Sansation gibi fontlar yer alıyor. Fontlara verilen isimler genelde fontun şekline yani tasarımına göre belirleniyor. Ya da fontu tasarlayan kişinin adı da fonta verilebiliyor.

Bilgisayarınızda yüklü olan Office yazılımlarında ya da Photoshop gibi grafik tasarım programlarında kullanabileceğiniz yüzlerce fontu http://www.yazitipleri.net/ adresinden indirebilirsiniz. Bu sitede fontlar hakkında detaylı bilgiler bulabilir, birbirinden güzel el yazı fontlarını ve projenize uygun olacağını düşündüğünüz fontları seçip bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here