Eskiden silgi yerine ne kullanılırdı?

3
353

Eskiden kurşun kalemle yapılan hataları düzeltmek için hangisi kullanılırdı? A) Kibrit ucu B) Çekirdek Kabuğu C) Ekmek Kırıntısı D) Çam Sakızı Cevap Aşağıda….

Ekmek Kırınıtısı
Ekmek Kırınıtısı

Cevap: Ekmek Kırıntısı

Eski çağlarda, grafit ve kara kömür kalemlerin izlerini silmek için beyaz ekmek kullanıldığı bilinmektedir. Bugün bazı karakalem sanatçıları halen bu efekti kullanırlar. Modern gelişim ise şu şekilde olmuştur.

  • Fransız Akademisi’nin 1752 tutanağında silgiden bahsedildiğine rastlanmaktadır. Bu kayıtlarda, kalemle yazılan yazıları silmekte kullanılan, caoutchouch adı verilen, Güney Amerika ağaçlarından elde edilen bitkisel bir silgiden söz edilmektedir.
  • 1770 yılında,ingiliz mühendis Edward Nairne, ekmek parçaları yerine kauçuk kullanarak ilk kauçuk-silgi’yi yarım inç-kübüne 3 shilling’den satışa sundu. Nairne, kauçuk parçalarını biraraya getirirken tesadüf eseri onların silme gücünü farketmiş ve ürünü oluşturmuştu. Bu yüzden ingilizce’de bazen silgi eraser yerine doğrudan kauçuk rubber kelimesi kullanılır.
  • Silgi konusundaki esas ilerleme, diğer pek çok konuda olduğu gibi 1839’da Charles Goodyear’ın volkanize kauçuğu keşfetmesi oldu. Böylece daha dayanıklı ve uzun ömürlü olan silginin kullanımı arttı.
  • İlk kurşun kalem ve silgi patenti New York’ta 30 Mart 1858’de Hymen Lipman tarafından alınmıştır. Bu patent 1862’de Joseph Reckendorfer tarafından Eberhard Faber için satın alınmıştır. 1875’de Amerikan Yüksek Mahkemesi ürünün yeni olmadığı gerekçesiyle pantenti geçersiz olarak kabul etmiştir.

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten ilginçmiş ekmekten silgiye geldik. İlerde kim bilir neler olur. Yazı güzel olmuş cidden tebrik ederim. Böyle paylaşımların devamı gelmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here