Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Asfalt Vergisi

1
111

Belediyelerce mahalle, cadde ve sokaklarda bulunan yollarda, kaldırımlarda yapılan çalışmaların faturası vatandaşa çıkarılıyor. Hem de bu durum vergi kanununda yer aldığı için itiraz etme ya da ödememe hakkınız bulunmuyor.

20121207-175252.jpg

MADDE 86 – Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden Yol Harcamalarına Katılma payı alınır:

a) Yeni yol açılması ;

b) Mevcut yolların yüzde 40 nispetinde veya daha fazla genişletilmesi ;

c) Kaldırımsız ve bakımsız bulunan yolların, kaldırım veya parke kaldırım haline getirilmesi veya asfalt yapılması, kaldırım veya şose halindeki yolların da parke, beton veya asfalta çevrilmesi;

d) Mevcut kaldırım veya parkelerin sökülüp yeniden düzenlenmesi.

Yolların kaldırımlar da dahil olmak üzere (15) metreden fazla genişliklerine düşen giderler, belediyelere ait olup harç payına konu teşkil etmez.

İki veya daha fazla yol kenarinda bulunan gayrimenkuller için asıl cepheyi teşkil eden yoldan düşen pay tam, diğer yollara ait pay ise yarım olarak hesaplanır.

Evet kanun böyle diyor yani bu asfalt vergisini ödemek zorundayız. Vatandaşı kızdıran nokta ise vergiden çok verginin neye göre hesaplandığının bilinmemesi. Aynı binadaki kat sakinlerinin kimine 50 lira gelirken diğerine 450 lira gelebiliyor bu asfalt vergisi. Konuyla ilgili araştırmalarımız sürüyor en kısa zamanda bu asfalt vergisine itiraz hakkımız var mı? Varsa nereye nasıl itiraz edebiliriz bu başlık altında forumumuzda paylaşacağız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here