Çocuklar için evcil hayvan beslemenin avantajları ve dezavantajları

0
100

Çocuklar ve evcil hayvanların iyi anlaştığını biliyoruz. Peki uygun olmayan durumlar var mı? Mesela uzmanlar çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar kaplumbağa, kertenkele, iguana, hamster, kurbağa, kümes hayvanları ve maymunlarla yaşamasının tehlikeli olabileceği ihtimalinden bahsediyor. Ancak daha yakın ilişkide bulunabileceğimiz kedi ve köpekler için böyle bir uyarı yok. Hatta bu hayvanlarla birlikte büyüyen çocukların yaşıtlarına göre kazanacağı birçok avantaj olduğunu da biliyoruz.

Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar sorumluluk, şefkat ve empati yeteneğini daha erken ve daha güçlü geliştiriyor. Ayrıca korunarak büyüyüp, birçok etkenle karşılaşmamış olan diğer çocuklara göre de daha gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip oluyor, daha az hastalanıyor, daha düşük alerji ve astım riskine sahip oluyorlar.

Hayvanlar ebeveynlerin aksine asla yargılamayan, eleştirmeyen ve emir vermeyen canlılar oldukları için çocukların gözünde daima sevecendirler ve çocukların evde kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olurlar.

evcil-hayvan-beslemenin-cocuklara-faydalari

Araştırmalar, hayvanların hiperaktivite ya da otizm gibi aşırı hareketlilik ve agresifliğe yol açan rahatsızlara sahip çocukların sakinleşmelerinde oldukça etkili olduklarını ortaya koyuyor. Yapılan bir çalışmada saldırgan eğilimleri olan otistik çocukların stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyeleri ölçülmüş ve evcil hayvanla yaşamaya başladıklarında, sabah uyanan çocuklarda bu hormon seviyesinin daha az olduğu, hayvanların stresi azalttığının bir kanıtı olarak ortaya koymuştur.

Evcil hayvanlar çocukların yaratıcılığını ve dünyaya dair meraklarını arttırır. Çocuğun doğum, hastalık, ölüm gibi kavramlarla tanışmasında, ebeveynlerin kendisi ile ilgili hissettiği sorumluluk duygusuyla empati kurabilmesinde katkı sağlar.

Gelişimsel bozukluğu ya da öğrenme bozukluğuna sahip olan çocuklar hayvanlarla diğer insanlarla etkileştiklerinden daha fazla etkileşim kurabilirler. Otistik çocuklar hayvanlarla, çoğunlukla sadece hayvanlarla kurabilecekleri sözsüz iletişimi kurma şansına sahipler. Bir kedi veya köpekle kuracakları ilk bağlantı, otistik çocukların diğer insanlarla etkileşim kurması için de yardımcı olabilir. Hayvanlar çocuklara streslerini azaltma ve kendilerini sakinleştirmeyi öğretirler ve böyle rahatsızlıklarıyla baş edebilme yeteneklerini arttırırlar. Bir hayvanla zaman geçirmek ve onunla oynamak, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğun gün içinde ilgisini ve dikkatini yoğunlaştırmasını sağlar. Böylece öğrenme güçlüğünden kaynaklanan düş kırıklıkları ve stres ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Hayvanlar çocuklara canlıların ve doğanın da tıpkı kendileri gibi olduğunu öğretir, dünyaya karşı saygı duymasını sağlar, ona koşulsuz sevildiğini ve kabul edildiğini hissettir. Bunu fark etmek çocukların öz güvenini arttırır ve onları mutlu bireyler olma yolunda motive eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here