Evde El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

1
96

Yaz kış fark etmez eller ve ayaklar her zaman ayrı bir özen, nem ister. Ellerimiz bunu isterken bizler de ellerimiz de krem sürdüğümüzde o yağlı hissin olmamasını yani kolay emilmesini isteriz. Çünkü hassas bir cildiniz varsa elleriniz kremliyken yüzünüze süremezsiniz ya da hem yazın hem de kışın ayaklarınıza sürdüğünüz krem emilmezse çorap ve ayakkabıları hemen giyemezsiniz. Üstelik bakım yaparken kendimize ayırdığımız zaman bizim için önemli olur öyle değil mi? Beray Kozmetik firmasının ve Solenne markasının kurucu ortağı Ebru Sular el ve ayak bakımında nelere dikkat edilmesi gerekiğini ve hangi ürünleri neden tercih etmemiz gerektiğini bizlerle paylaşıyor.

el ve ayak bakımı nasıl yapılır
el ve ayak bakımı nasıl yapılır

Kişisel bakım daha sağlıklı, bakımlı ve genç görünen bir cilt için oldukça önemlidir. Ancak, günlük koşuşturma içinde saatlerce cilt bakımı yapmak ekstra bir zaman istediğinden genellikle ertelenir. Üstelik her sorun için ayrı ürün kullanmak bir süre sonra yorucu ve sıkıcı hale gelebilmektedir. Bu nedenle satın alacağınız ürünlerin kullanım amaçlarının geniş bir yelpazeye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü böylece kişisel bakıma ayıracağınız zamanı doğru kullanarak saatlerinizi ayırmak yerine daha kısa sürede cilt bakımınızı yapmış olursunuz.

Gözenekleri Tıkamamalı!

İyi bir cilt bakımı ürünü, cilt tarafından hızla emilmeli ve ciltte sabunlaşma ve kalıntı yapmamalıdır. Bu da gözenekleri tıkamayan aktiflerle sağlanabilir. Dış etkenlerden en çok eller etkilenir. Özellikle, sıcak-soğuk su ve deterjana maruz kalan eller kurur, imitasyona uğrar ve hızla yıpranır.

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaşlılık izleri ilk olarak ellerimizde belirir. Bu da ellere ayrı bir özen göstermeye başlamamız gerektiğini gösterir. Düzenli bakımı yapılmayan eller hızla yıpranır. Sonuç olarak yıllara meydan okumak için el bakımı şart.

Dış Etkenlere Karşı Önleminizi Alın!

El bakımı kadar dış etkenlere karşı elleri korumak da etkilidir. Deterjan kullanımı sırasında eldiven kullanmak elleri korumak için etkili yöntemlerden biridir. El bakımı, tırnak bakımı ile beraber değerlendirilmelidir. Sağlıklı tırnak, esnek ve dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Tırnak kırılmalarının birçok nedeni olabilir. Bu sorun dış etkenlerden kaynaklanabileceği gibi bazı sağlık sorunları, vitamin eksikliği, demir anemisi, dengeli beslenmeme vb. nedenlerden dolayı da olabilir.

El Bakımı 3 Temel Aşamada Gerçekleşir

Peeling Uygulamak

Deniz tuzu ve mineraller içeren peelingler hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle el için, hassas cilt yapısına uygun kişilerde mümkünse vitamin desteği içeren, krem formunda durulanmayan peelingler kullanılmalıdır. Ürünün içerdiği peeling aktifleri cilt yüzeyinde çizilme ve tahrişe neden olmadan gözenekleri hassas bir şekilde temizleyebilen yapı ve formda olmalıdır. Bununla beraber ürünün vitamin ve özel nemlendirici aktifler içermesi el bakımının birinci aşamasının tamamlanmasında önemlidir. Peeling uygulaması haftada 1-2 kez cilde masajla uygulanır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımında bilinen en büyük yanlış tırnakların sertleştirilmesidir. Gerçekte tırnağı sertleştirmek daha kırılgan tırnaklara sahip olmak demektir. Sağlıklı tırnak bir darbeyle karşılaştığında esnemeli ve kırılmadan eski haline dönebilmelidir. Doğru bir tırnak ve tırnak eti bakım ürünü tırnağın kaybettiği nemi ve vitamini geri kazandırarak, tırnak eti bakımını tamamlamalı ve tırnağın daha esnek, sağlıklı görünmesine destek olmalıdır. Bu yüzden tırnak bakımınızı günlük olarak düzenli yapmanızda fayda var.

El Kremi Kullanmak

El kreminizi, cildinizin günlük bakım ihtiyacının karşılanmasında, hava değişikliklerine bağlı cilt kuruluklarında, yapısal cilt kuruluklarında ve aşırı deterjan kullanımına bağlı cilt kuruluklarında kullanmalısınız. El kreminizi günlük düzenli kullanmalısınız.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımında bilinen en büyük yanlış banyo sonrası ya da suda çok fazla beklemiş ayağa ponza yapmaktır. Bu şekilde bir süre sonra cildin daha fazla çatlamasına ve sertleşmesine neden olabilirsiniz. Doğru olan en çok 2 dakikadan fazla su ile karşılaşmamış ayağa ponza yapmaktır. Ponza işlemi haftada 1 defadan daha çok yapılmamalıdır. Ponza sonrası ayağa peeling uygulamak cildin ölü derilerden arınmasına ve derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Normal cilt yapısına sahip kişilerde deniz tuzu ve mineralleri içeren peelingler tercih edilebilir. Ancak, içerdiği yağların bitkisel ve ayak bakımına yardımcı yağlar olmasına dikkat edilmelidir. Yine, hassas ve alerjik ciltleri olanlarda bu tip peelingler tahriş, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bu nedenle, bu tip cilt yapısına sahip olanların durulanmayan, krem içerikli peelingler kullanmaları önerilir.

Düzenli Bakım Şart!

Ayak tırnaklarının bakımı da el tırnakları kadar önemlidir. Özellikle sivri burunlu ayakkabı giyenlerde ayak başparmağıyla, küçük parmağın tırnağında kalınlaşma, sararma ve kırılmalar oldukça rahatsız edici olabilir. Düzenli bir bakımla bu gibi sorunların önüne geçmek mümkün olabilir. Ayak bakımında ve topuk çatlaklarının giderilmesinde düzenli bakımın önemi tartışılmaz. Düzenli ayak kremi kullanmak, topuk çatlaklarında hızla iyileşme sağlayacaktır.

Hızlı Emilen Kremleri Tercih Edin!

Ayak kremi kullanmak en çok yaz aylarında bizleri zorlayabilir. Çünkü kremi kullandıktan hemen sonra ayakkabı veya terlik giymek sıkıntı yaratabilir. Burada da ürünün içerdiği aktiflerin önemi büyüktür. Ürünün gözenekleri tıkamayan aktifler içermesi, cildin ürünü hızla emerek cilt yüzeyinde sadece hoş bir nemlilik ve ipeksi bir his bırakmasına neden olur.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here