Evde karbonatla doğal deodorant nasıl yapılır?

1
106
evde doğal deodorant yapımı
evde doğal deodorant yapımı

Çoğumuzun her gün düzenli olarak kullandığı deodorantlar içerdikleri alüminyum ile ter bezlerinin çalışmasını engelleyerek terlemeyi önlerler. Ancak bunu yaparken çok tehlikeli olabilmektedirler. Piyasada satılan tüm deodorantlar deriye nüfuz edebilen, ciltte tahrişe ve hatta kötü ihtimalle kansere neden olabilecek kimyasal maddeler içermektedir. Alüminyum vücuttaki kalsiyumu yok etmesinin yanında, endokrin ve lenfatik sistemler üzerinde, kansere neden olabilen tehlikeli etkileri vardır.

evde doğal deodorant yapımı
evde doğal deodorant yapımı

Kullandığınız deodorantın üzerinde “anti-perspirants” ifadesini mutlaka görmüşsünüzdür. Türkçe’ye “terlemeyi önleyici” olarak çevirebileceğimiz bu ifade aynı zamanda, ürünün içeriğinde alüminyum olduğu ve ürünün cilt hücrelerine alüminyum iyonları enjekte ederek ter bezlerinin çalışmasını engellediği anlamına geliyor.

Alüminyum iyonları hücre içine nüfuz ettikten sonra vücuttan atılması gereken ter, kanalların tıkanması nedeniyle içeride birikmeye başlar. Bu konuda FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) üreticilere “deodorant terlemeyi en fazla yüzde 20 azaltabilir” şartı koşmuştur.

Vücuttan terin çıkmasını önleyen deodorant, aynı zamanda toksinlerin de terle birlikte dışarı atılmasını engellemektedir. Bu nedenle piyasada satılan deodorant ürünlerini kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Peki ter kokusunu önlemek için ne yapacağız?

Evde doğal deodorant yapacağız!

Doğal Deodorant Yapımı

Malzemeler

  • Çeyrek su bardağı karbonat
  • Çeyrek su bardağı ararot tozu
  • 5-6 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 10 damla herhangi bir esanslı doğal yağ

Yapılışı

Karbonat, ararot tozu ve Hindistan cevizi yağını kaşık yardımıyla macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra esanslı doğal yağı macuna ekleyin ve tekrar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kapaklı bir kutuya aktarın ve buzdolabına koyun. Birkaç saat sonra doğal deodorant kullanıma hazır hale gelecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here