Evin Havasını Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

0
3606

Duvar boyasından, mobilya döşemesine, temizlik malzemesinden parfüme, televizyondan cep telefonuna etrafımız toksik madde ve radyasyonla çevrili. Paranoya değil, kanıtlanmış gerçekler. Hayallerdeki Ege kasabasına, bahçeli evlere yerleşmek şu an olası değilse çözümü şehre taşıyacağız. Maharetli ev bitkileri havanızı temizlemek için birebir!

crassula ovata
crassula ovata

Türkçeye “bitkilerle arındırma” olarak çevirebileceğimiz “Phyto-Purification” NASA’da mühendis olarak çalışmış olan Bill Wolverton öncülüğünde 1980’li yıllarda yapılan çalışmalardan bu yana bilinmekte. Wolverton bitkilerin birçok kimyasal bileşimi absorbe etme özelliğini araştıran ilk kişi oldu. En yaygın olanlarından, yaklaşık 50 ev bitkisi, bu şekilde test edildi. Peki “toksik madde” derken neleri kast ediyoruz?

Amonyak

Temizlik malzemeleri, parfümler, boyalar ve plastiklerde bulunur.

Benzen

Mürekkep, boya, plastik, deterjan, sigara dumanı, tamirat malzemeleri veya ev mobilyalarında bulunur.

Formaldehit

Genelde preslenmiş ürünlerin yapımında tutkal olarak kullanılıyor. Tahta kaplama, fiber, tutkal, yapıştırıcılarda bulunur. Kullanıldığı ürünlerin kokusuyla insanlara etki eder.

Karbonmonoksit

Kokusu, tadı, rengi olmadığından fark edilmeden zehirler. Ocak, şofben, kombi, soba gibi kaynaklardan yayılır.

Toluen

Özellikle boya ve petrokimya alanında karşılaşılır. Su bazlı ürünler, vernikler, cilalar, bazı esanslı sabunlarda bulunur.

Trikloretilen ve Ksilen

Yapıştırıcılarda, duvardan duvara halı yapıştırıcılarında, verniklerde, boyalarda ve yağ sökücülerde bulunur.

Elektromanyetik Dalgalar

Cep telefonları, mikrodalga fırınlar, kaloriferler, Yüksek gerilim hatları, monitörler, lambalar, televizyon…

İşte Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Aloe Vera

Afrika kökenli olan bitki, özsuyu ile yaraları iyileştirme gücüne sahip. Mekanalrda, formaldehidi %90’a kadar yok edebilir. Evinizde onu sıcak (10-20 derece arası) ve bol güneş gören bir yere koyun.

Etkili olduğu alan: Formaldehit, karbonmonoksit, toluen, elektromanyetik dalgalar.

Çin Herdemyeşili

Doğada elliye yakın türü olsa da iç mekan bitkisidir. Kökü bile havayı temizleme özelliğine sahip. Zararlı maddeler ortamda bulunduğu sürece aynı etkide filtrelemeye devam edebilir. 10 ila 25 derece arasında, hafif ışık alacak şekilde konumlanmalı. Üzerine doğrudan güneş gelmemeli.

Etkili olduğu alan: Formaldehit ve benzen

Büyük Flamingo Çiçeği

Amerika kıtasının tropik bölgelerinden getirilmiştir. Ortamdaki amonyağı temizleme özelliğiyle ünlüdür. Dolayısılay temizlik malzemelerinin bulunduğu mutfak ya da banyolara koymak etkili olacaktır. 10 ila 24 derece arasında bol ışık alacak şekilde konumlanmalı.

Etkili olduğu alan: Amonyak, ksilen, benzen, formaldehit

Şamadora Dağ Palmiyesi

Meksika ve Guatemala yağmur ormanlarından getirilmiştir. Her tropikal bitki gibi büyükdükçe etkisini gösterir. O nedenle bu bitkiyi 1 metre uzunluğa getirmeniz önerilir. Aynı zamanda dış mekanda bir ağaç altı bitkisidir. 18-24 derece arasında, az ışık alacak şekilde konumlanmalı.

Etkili olduğu alan: Amonyak, formaldehit, ksilen

Peru Mumu

Her evde bulunması gereken bir bitki. Amerika’da yapılan araştırmalar ile bu kaktüs türünün radyasyona bağlı baş ağsırını giderdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Kolayca yetiştirilir, fazla sulamamaya özen gösterin. 5 – 30 derece arası ısıda, bol ışık alacak şekilde konumlanmalı.

Etkili olduğu alan: Elektromanyetik dalgalar

Bambu Palmiyesi

Hem iç hem dış mekan bitkisidir. Eksi üç dereceye kadar dayanıklıdır. Kuvvetli kimyasalları absorbe etmede çok başarılıdır. Evlerde, güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın yere koymanız öneriliri. Orta-az ışıkta, 18-24 derece ısıda konumlanmalı.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, Trikloretilen, ksilen

Kurdela Çiçeği

Afrika’nın güneyinden getirilmiştir. Örümcek Çiçeği olarak da bilinir. Kuraklığa dayanıklıdır ama direk güneş ışığı yerine yarı loş ortamı sever. Bitkinin yaprakları gibi kökü de havayı temizleme özelliğine sahip. Karbonmonoksit bile arındırabilir. Kış ayları hariç dış mekanda da yaşar. 8-30 derece arasında konumlanmalı.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, karbonmonoksit, toluen, ksilen

Areka Palmiyesi

NASA araştırmalarınagöre doğada hava temizleme seviyesi en yükse olan bitkidir. Madagaskar kökenli olan bitki, saksıda yetiştirilebilen kısa boylu bir palmiye türüdür. İç mekanları nemli tutmak ve ortamdaki kimsayal toksinleri arındırmak için idealdir. Sene boyunca ortalama 22 derecede tutun ve yapraklarına düzenli olarak su püskürtün. Orta ve üst seviyede ışık ister.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, toluen

Mücevher Bitkisi

Adeta bir seramik sanatçısının elinden çıkmış gibi görünen bu minyatür bitki, Asya’da uğur getirdiği inancıyla hediye edilir. Elektromanyetik dalgaları ve ortamdaki amonyağı emerek neredeyse yok eder. Suya çok ihtiyaç duymaz, 5-24 derece ısı bol ışık ister, yer değişikliği etkilemez, taşıyabilirsiniz.

Etkili olduğu alan: Amonyak, elektromanyetik dalgalar

Kasımpatı

Krizantemin (Kasımpatı) yalnızca renkleri değil özellikleri de etkileyici. Bu bitki formaldehiti, benzeni ve amonyağı havadan çok hızlı bir şekilde arındırıyor. Krizantem gündüz kadar geceleri de sever, 5-10 derece arası ısıda akşamları dışarı çıkarın, yalnız dona karşı koruyun yoksa çürür. Sezon sonunda onu yeniden bahçeye dikin. Bol ışığa, 14-18 derece arası ısıya ihtiyacı vardır.

Etkili olduğu alan: Amonyak, Benzen, Formaldehit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here