Evinizde Doğadan Bir Esinti İçin 8 Öneri

1
246 okunma

Balkon, teras veya pencere önlerini monoton görünümünden kurtararak yaz mevsiminin capcanlı renkleriyle dolu, samimi bir eğlence ortamı hazırlamak için size 8 önerimiz var!

1. Taze kesme çiçekleri alın

Teras veya balkonda bir parti vereceksiniz ama bütün çiçekler açtı ve renklerle bir ahenk yaratmak çok zor. Çiçeklerin yoğun renk etkisini azaltmak için biraz beyaz, pastel pembe gibi solgun tonlarda taze kesme çiçekleri saksı ve bahçe çiçeklerinizin arasına yerleştirebilirsiniz. Ancak kesme çiçekleri önceden tomurcuk olarak satın alarak diğer çiçeklerle aynı oranda açmasını sağlamalısınız.

2. Birbirine yakın veya düz renkler tercih edin

Renk seçimlerinde doğal tonlara yönelin. Tek ya da iki renk üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin beyaz ve mor oldukça sofistike bir kombin. Bunu olabildiğince yeşilliklerle destekleyerek doğal bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ayrıca pahalı seçimler yerine papatya, karanfil gibi hesaplı seçeneklerin aynı renkte demetlerini bir arada kullanırsanız çarpıcı bir etki yaratırsınız.

3. Günün farklı saatleri için farklı renkler seçin

Günün farklı saatleri için değişik çiçekler kullanmak bir mecburiyet değil. Ancak gün için mavi, mor ve koyu kırmızı gibi yoğun tonlar kullanmak görsel olarak zengin ve tatmin edici sonuçlar doğurur. Gece ise beyaz, sarı ve turuncu gibi açık renkler daha çabuk farkedildiğinden mekana hareket katar. Gün ortasında ise sıcağı yumşatan beyaz iyi bir seçim.

4. Çiçeklere farklı kaplar

Çiçek sunumlarında saksı ve vazo seçimleri çok etkili sonuçlar yaratır. Şeffaf cam kaplar mumlar için ideal seçim olsa da çiçek demetlerinin saplarını gizlemediğinden göz karmaşası yaratarak rahatsız edebilir. Opak vazolar ya da seramik kaplarla stilinizi daha iyi yansıtır ve mekanı kişiselleşitirebilirsiniz. Toprak saksılar, metal sulaklar, galvaniz ve eskitme boyalı kutular, metal vazolar ya da taş saksılar… Hepsi çiçekleri farklı sunmak için mükemmel seçimler.

5. Hacim yaratın

Küçük ve zarif vazolar salon, yatak odası, mutfak gibi iç mekanlar için ideal ama teras ve balkonlarda geniş ölçekli, büyük seçimler çok daha göz doldurur. Maliyeti düşürmek için çiçekleri meyve yeşilliklerle birlikte yerleştirerek hem renk, hem de form zenginliği yaratabilirsiniz. Örneğin yeşil elmalar, yapraklı havuçlar, limon, lime, portakal, üzüm ve patlıcanların taze çiçeklerle beraberliği şaşırtıcı görsel efektler yaratır. Üstelik geniş vazoyu doldurmak için yüzde 10 daha az harcarsınız.

Çiçek ve meyve kombin
Çiçek ve meyve kombin

6. Mevsimlik bitkilere her zaman yer açın

Mevsimlik bitki grupları bulundukları atmosferi inanılmaz derecede renklendirir. Ancak mevsimlik çiçek ekimi yaparken pembe camgüzeli ya da mor petunyalar gibi canlı tonda olanları özellikle bir arada tutmaya özen gösterin. Ekim yapacağınız alanı ölçün ve aynı çiçekleri benzer saksılara ekerek balkon veya teras kenarında yan yana dizin. Ayrıca havuz kenarı, ağaç dipleri gibi dekoratif anlamda zayıf alanları bu şekilde zenginleştirebilirsiniz.

7. Sunum ve yeni yerleşimlerle şaşırtın

Bahçede çiçek tanzimi yaparken adeta bir mağazanın vitrinini tasarlıyormuş gibi düşünün ve görsel pazarlama tekniklerini değerlendirin ve çiçeklerden farklı aranjmanlar yaparak, farklı yüksekliklerde sergileyin. Örneğin büyüm metal bir kovaya bir düzin lime ve bir demet bol ve uzun dallı çiçek yerleştirerek sarkmasını sağlayın (renk açısından leylak çok uygun). Biraz daha yükseğe birkaç limon dolu kavanoz yerleştirin ve hemen yanına cotto saksılarda birkaç mor renkli çiçekle kompozisyonu tamamlayın. Ayrıca duvarlara da saksılar asarak görüntüyü kademelendirebilirsiniz.

8. Yeni sunum teknikleri ve malzemelerinden yardım alın

Geleneksel saksı ve kaplar her zaman dekoratif seçenekler arasında. Ancak sıra dışı uygulamaları ve yılın modasını da göz ardı etmeyin. Örneğin bu yıl asmak çok moda. Çiçekleri, mumları herşeyi asabilirsiniz. Bunu uygulayacağınız en ideal yerler de balkon ve bahçeler. Küçük cam vazoların ağızlarını kurdelelerle bağlayın ve saksı bitkinizin dallarından ya da ağacından sarkıtın. Hatta aralarına minik mumlar serpiştirerek gece ışık oyunları yaratabilirsiniz. Renkli galvaniz kovalar da çiçek sunumları için kullanılabilir. Arkadaşlarınızdan gelen kesme çiçek demetlerini beğenmediniz mi? Saplarını iyice kısaltın ve iki çiçek, bir yeşillik şeklinde demetler hazırlayarak yine dallarınıza bağlayın.

1 YORUM

  1. Doğallıktan yana öneriler verildiği için çok güzel bir yazı olmuş. Ayrıca evinizde yapılan çalışmalar için ben de bir öneri sunabilirim. Dekoratif çim konusuna kesinlikle değinmelisiniz. Hem bakımı kolay hem de çok uzun süre orjinalliğini koruyor. Ayrıca gerçek çimden ayrıt etmek oldukça zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here