Facebook Profil Resimlerinde Neden Siyah Kurdele Kullanıyorlar?

0
218 okunma
Madımak Oteli Katliamı
Madımak Oteli Katliamı

Bugün sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcılarının bir bölümü profil resimlerini siyah kurdele ile değiştirdiler. Malumunuz siyah kurdele üzücü bir olayı anmak için kullanılıyor. Facebook’taki bazı kullanıcıların hangi üzücü olayı anmak için profil resimlerini siyah kurdele yaptıklarını bugünkü haberleri incelediğimizde anlayabiliyoruz. Detaylar yazının devamında.

Madımak Oteli Katliamı
Madımak Oteli Katliamı

Facebook Profil Resimlerinde Neden Siyah Kurdele Kullanıyorlar?

Facebook kullanıcılarının bazılarının profil resimlerini siyah kurdele ile değiştirmelerinin nedeni; 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Otel’in yakılarak otelin içinde kalan 33 yazarın katledilmesinin 21. yılı olması. Twitter’da da kullanıcılar Sivas Madımak Otel katliamını #unutMADIMAKlımda etiketiyle anıyor.

2 Temmuz 2013’te Sivas’ta Ne Olmuştu?

“Pir Sultan Abdal Şenlikleri” sebebiyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak Sivas’a gelen 33 yazar, ozan, düşünür kaldıkları Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi üzerine hayatını kaybetti. Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin, Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı Sivas’a gitmişti. Bir süre sonra özellikle Aziz Nesin’nin kente gelişini bahane eden büyük bir kitle Madımak Oteli’nin etrafını sarmış ve ateşe vermişlerdi. Uzun süre otelde kurtarılmayı bekleyen 33 kişi, dumandan zehirlenerek ya da yanarak can vermişti. Aziz Nesin sağ kurtarılanlar arasında yer almıştı. Olaydan sonra 190 kişi yakalanmış, 124’ü hakkında “Laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma” suçlamasıyla dava açılmıştı. Geçen zaman zarfında sanık sayısı tahliyelerle 33’e düşmüştü. Madımak Olayı’nın kilit ismi olarak anılan, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay’ın 1997’deki bozma kararından sonra firar eden sekiz sanık ise halen yakalanamadı. Davanın firari olan beş sanık ile ilgili kısmı ise 13 Mart 2012’de zaman aşımına uğrayarak düştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here