Firefox Sync Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

0
197 okunma
Firefox Sync nedir
Firefox Sync nedir

Mozilla FireFox’un kullanışlı değişik eklentileri kullanıcıların çok işine yaramaktadır. 5 yıl kadar önce Sync eklentisinin piyasaya sürülmesi ile daha önce hiçbir tarayıcıda olmayan, senkronizasyon özelliği çok ilgi çekti. Firefox Sync nedir, ne işe yarar, merak edenler için kısaca açıklayalım. Firefox’un 4.0 sürümünden önceki versiyonlarında bulunmayan eklentiyi, “Mozilla Add-ons” bölümünden yüklemelisiniz. 4.0’dan sonra tarayıcıda standart elentiler içerisinde gelmektedir. En büyük özelliği çok fazla abonelikleri olanların kullanıcı adları, şifreleri, Firefox ile sıkça kullandıkları web sitelerinin çerez, eklenti ve geçmişleri, son açılan 25 web sayfasının bilgileri ve kullanıcılar için önemli yer imleri ile tarayıcının tüm ayarlarını saklamaktır.

Firefox Sync nedir
Firefox Sync nedir

Bu sayılan tüm gerekli ayarlar ve bilgilerin, başka bilgisayarlara senkronize edilmesini sağlar. Sync, verilerinizi şifreleyerek başkalarının, bu önemli bilgilerinize ulaşmasını engeller. Peki, Firefox Sync nasıl kullanılır, dil desteği sayesinde Türkçe olarak kullanımı oldukça basittir. Firefox Sync’e ayarlardan ulaşarak bir sync hesabı oluşturup, ekrana gelen alanda eşitlemek, istediğiniz nesneleri seçmeniz yeterlidir.

Ne zaman işime yarar diye sorarsanız, özellikle bilgisayarınızın çökmesi veya formatlama işleminden sonra, senkronize yedeğini indirerek, Firefox ayarlarınızın ve tüm şifre, kullanıcı adı, yer imi gibi önemli bilgilerin aynen geri getirilmesi için kullanılır. Ayrıca kişisel, şirket ya da kuruluşlar için, sunucu kurma imkanını sağlar. Eğer bir sunucu kurarsanız, yedekleyeceğiniz tüm veriler Mozilla’da değil kendi sunucunuzda saklanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here