Firefox Tarama Geçmişi Nasıl Silinir?

0
54

İnternet tarayıcılarımızda internette gezinirken isteğimiz dışında bazı reklam sayfaları açılıyor ve bu sayfalar tarayıcı geçmişimizde yer alıyor ve tarayıcı geçmişimizi şişiriyor. Yoğunlaşan bir tarama geçmişi ise tarayıcımızın çalışma hızını buna bağlı olarak da internetteki gezinme hızımızı çok yavaşlatıyor. İşte bu sırada bize en çok lazım olanı ise internet tarayıcımızın tarama geçmişini temizlemektir.

Firefox tarama geçmişi silme
Firefox tarama geçmişi silme

İnternet tarayıcımızın tarama geçmişini silmek için aşağıdaki yolları izleyelim.

1. Yol:

a. Sağ üst köşedeki Firefox menüsünü açınız.
b. Açılan pencereden Geçmiş’e tıklayınız.
c. Yine aynı yerde açılan pencerede Yakın Geçmişi Temizle’yi tıklayınız.
d. Karşımıza çıkan küçük pencereyi yukarıdaki 3 adımlı işlemi yapmadan kısa yoldan Ctrl+Shift+Delete tuşlarına basarak da açabiliriz.
e. Açılan küçük pencerede karşımıza 2 tane bölüm çıkacaktır. Bunlardan biri Temizlenecek zaman aralığı diğeri ise Ayrıntılar bölümüdür. Temizlenecek zaman aralığı bölümünden ne kadar zaman önceye kadar olan geçmişi silmek istiyorsanız seçeceksiniz. Daha sonra ayrıntılar bölümüne tıklayarak çıkan seçeneklerden hangilerini silmek istiyorsanız kutucuklarını tıklayarak işaretleyeceksiniz.
f. Bu işlemlerden sonra sağ alt kısımdaki şimdi temizle düğmesini tıklayınız ve internet tarayıcınızın geçmişini temizleyiniz.

2. Yol:

a. Sağ üst köşedeki Firefox menüsünü açınız.
b. Açılan pencereden Geçmiş’e tıklayınız.
c. Yine aynı yerde açılan pencerede Geçmiş Kenar Çubuğunu Aç’ı tıklayınız.
d. Sol tarafta açılacak olan pencereyi yukarıdaki 3 adımlı işlemi yapmadan Ctrl+H tuşlarına basarak da açabiliriz.
e. Sol tarafta açılan pencerede Bugün, Dün, Son 7 gün, Bu ay seçenekleri karşımıza çıkacaktır. Bu seçeneklerden hangisini istiyorsanız üzerine gelip farenizin sol tuşuna tıklayınız.
f. Açılan küçük pencereden Sil seçeneğine tıklayarak internet tarayıcınız tarama geçmişini siliniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here