FLY Spark IQ4404 Fiyatı ve İncelemesi

0
79

Son dönemde rekabetin giderek yoğunlaştığı giriş seviyesi akıllı telefon pazarının son temsilcilerinden biri de FLY‘ın Spark IQ4404 modeli oldu. 499 TL‘lik fiyatlandırmasıyla oldukça kritik bir eşikte yer alan model, güncel Android alternatifler içerisinde makul bir noktada bulunuyor. FLY Spark IQ4404 incelemesi yazının devamında.

FLY Spark IQ4404 Fiyatı ve İncelemesi
FLY Spark IQ4404 Fiyatı ve İncelemesi

FLY Spark IQ4404 İncelemesi

Ekran

Modelin en hoşumuza giden tarafı, 4.5 inç’lik (800×480) IPS panelli ekranı oldu. Kendi fiyat aralığı ile birlikte değerlendirdiğimizde kesinlikle iyi bir iş çıkarıldığını söyleyebiliriz. Yansıtması makul düzeyde, güneş altı okunabilirliği gayet iyi ve parlaklığı tatmin edici. Renk kalibrasyonunun da ortalama üzeri olduğunu söyleyebiliriz.

Performans

Modelin donanım bileşenlerine baktığımızda karşımıza MediaTek MT6572 yongaseti çıkıyor. Bu yongaseti çift çekirdekli 1,2 GHz işlemciye ve ARM Mali-400 GPU’suna sahip. 512 MB RAM ile takviye edilen modelin 4 GB’lık dahili hafızası ise microSD üzerinden 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Pratiğe döktüğümüzde, yongasetinin performansını bizi Angry Birds, Cut the Rope, veya Candy Crush gibi giriş seviyesi oyunlar ve sosyal medya uygulamalarında rahatlıkla işimizi gördüğünü söyleyebiliriz. Kafamızda daha iyi şekillenmesi için şöyle ifade edelim. Galaxy S2 ile benzer performansa sahip bir yongaseti bu.

Kamera

5 MP çözünürlüğünde LED flaşlı bir arka kamera ve VGA ön kamera ile donatılan modelin kamerası otomatik odaklanma, HDR, panaroma ve zamanlayıcı gibi yan desteklere sahip ve 720p HD video kaydı yapabiliyor. Özetlemek gerekirse anı yakalamak için tasarlanmış bir kamera olarak değerlendirebiliriz. Günü kurtaracak kalitede iş görüyor.

Batarya

1750 mAh gücündeki bataryası gayet iyi bir performansa sahip. Çift SIM’li ve ağır kullanım senaryolarında bile bir günü (zor da olsa) çıkartabiliyor. Normal bir kullanımda bir günü rahatça tamamlayabilir.

Toparlayacak olursak, FLY Spark IQ4404‘ün genel kullanımda aksayan bir tarafı bulunmuyor. Kendi sınıfında gayet iyi bir performansa sahip. Çift SIM olayı büyük avantaj, ekranı gayet iyi. Ses seviyesi ve kalitesi yeterli düzeyde ama bununla birlikte hoparlörle konuşmak sıkıntılı. Şöyle ki mesafeyi 30 santim dolayına aldığımızda bile ses akışı sekteye uğruyor. Android 4.2.2 Jelly Bean yüklü biçimde geliyor oluşu ise can sıkıcı bir ayrıntı. Özellikle 4.4 sürümü ile birlikte RAM’e yönelik ciddi iyileştirmelere gidilirken 512 MB’lık bu modelin 4.2 ile gelmesi çoklu uygulama senaryolarında kasılmalara yol açabiliyor.

FLY Spark IQ4404’ü Tavsiye Eder misiniz?

Android platformunda çift SIM ve ekran kalitesi avantajı ile tavsiye edebileceğimizi söyleyebiliriz. Tabii bu tavsiyemiz en tepe limitimiz 500 TL ise geçerli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here