Fuchsia İşletim Sistemi Hakkında Tüm Detaylar

0
67

Aynı markette birden fazla ürünle yer alma stratejisine Fuchsia OS ile devam eden Google, mobil işletim sistemi deneyimini yeniden el alıyor. Bu yazımızda, geliştirici sürümü yayınlanan Fuchsia OS’un detaylarını mercek altına alıyoruz.

Google, aynı teknoloji alanında farklı kollardan yürümeyi tercih eden bir şirket. Ünlü yazılım devi, Android ve Chrome OS’tan sonra üçüncü bir işletim sistemi üzerinde harıl harıl çalışıyor. İlk kez geçen yılın Ağustos ayında gün yüzüne çıkan bu açık kanyak kodlu ve gerçek zamanlı işletim sisteminin adı Fuchsia. Geçtiğimiz yıl sadece bir komut isteminden oluşan ve belirli komutlar yazarak çalıştırabildiğimiz bu yeni işletim sistemi, artık akıcı bir grafik arayüze ve birbirinden ilginç özelliklere sahip.

fuchsia isletim sistemi

Fuchsia işletim sisteminin detaylarına inmeden önce Android’in yakın tarihçesine değinmek gerekiyor. Popüler mobil işletim sistmei iOS’tan çok uzun yıllar önce hayata gözlerini açan Android, ilk sürümünde dijital kameralara hayat verme amacını taşıyan basit bir Linux tabanlı işletim sistemiydi. 1.5 sürümünde ise bir Blackberry klonu olmaya çalışan Andorid, mobil cihazlara hayat verebileceğini kanıtladığı anda Google tarafından satın alındı ve artık sadece bir mobil işletim sistemi olarak geliştirilmeye başlandı. Aradan geçen yıllara ve gelişen sistem arayüzüne rağmen, Android işletim sistemi temelindeki 2000’li yılların sonlarda ortaya çıkan 1.5 sürümüyle aynı çalışma prensibini sürdürüyor.

Fuchsia ise bu noktada, Android’in köklerinden gelen iki soruna (hızlı çekirdeki güncelleştirmesi, pürüzsüz ve ortak bir arayüz) çözüm üretmek için geliştirilmeye başlanmış. Google mühendisleri, “eğer Android’i bugün geliştirmeye başlamış olsaydık nasıl bir sistem inşa ederdik?” sorusuna cevap arayarak geliştirme işlemine start vermişler. Ortaya da Google’ın materyal dizayn grafik konseptini kullanan, üzerindeki uygulamalar farklı sistemlerde çalışabilen, ortak ve kusursuz bir arayüze sahip olan, Google tarafından geliştirilen ve hızla yamalanbilen bir çekirdek kullanan işletim sistemi Fuchsia çıkmış.

Android ve Chrom OS’un aksine Fuchsia, Linux işletim sistemi üzerinde geliştirilmiyor. Bu yeni işletim sistemi, Google’ın sıfırdan geliştirdiği işletim sistemi çekirdeği (ya da diğer adıyla mikro kernel) Magenta üzerinde inşa ediliyor. Bu, açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde oldukça nadir görülen bir durum. Google’ın bu işletim sistemini geliştirirken aldığı bir diğer ilginç karar da, yine bu alanda sıkça görmeye alışkın olduğumuz ve açık kaynak kodlu yazılımların üçüncü kişiler tarafından geliştirilmesi konusunda sınırsız yetkiler tanıyan Gnu Public Licence’ı (GPL) kullanmaması. Google GPL yerine BSD 3, MIT ve Apache 2.0 lisanslarının bir karışımını kullanıyor.

Google’ın Linux çekirdeğini kullanmıyor oluşunun altında yatan sebep, Android’in hızlı güncellenen mobil yapısıyla, sunucu ve masaüstü bilgisayarlar düşünülerek geliştirilen Linux çekirdeğinin aynı aralıkta güncellenmiyor oluşu. Yayınlanan Linux çekirdek güncellemelerini mobil işletim sistemine aktarmak ise büyük çaplı bir proje. Google’ın en güncel amiral gemisi telefonu Google Pixel’in 2014 yılında yayımlanan 3.18 sürüm Linux çekirdeğini kullanıyor olması da bu durumu doğrular nitelikte.

Google’ın Linux çekirdeğine alternatif olarak kullandığı Magenta’nın dokümantasyonu, bu yeni çekirdeğin ön görülen kullanım platformlarını şu şekilde tanımlıyor: “Magenta, hızlı işlemciye sahip, yüksek bellekli ve açık uçlu iletişim sağlayan modern telefonlar ve bilgisayarlar için geliştirilmiştir”. Fuchsia işletim sisteminin henüz hangi cihazlarda kullanıcılacağı belli olmasa da, “modern telefon ve bilgisayarlar” ifadesiyle, bu işletim sisteminin Android’in yanı sıra, Chrome OS, iOS ve Windows platformlarıyla da rekabet edebileceğini gösteriyor. Magenta, tanımında doğrudan belirtilmemiş olsa da, oyun konsollarına da hayat verebilecek bir esnekliğe sahip.

Fuchsia işletim sistemini oluşturan parçalar da tıpkı işletim sistminin kendisi gibi oldukça yeni teknolojiler. Google’ın geliştirmekte olduğu ve çeşitli kod adlara sahip açık kaynaklı projeler Fuchsia içerisinde kendine yer bulmuş. Fuchsia’nın arayüzü ve üzerinde çalışan uygulamalar Flutter SDK adındaki bir yazılım geliştirme kiti ile oluşturuluyor. Flutter SDK ile geliştirilen uygulamalar, Android ve iOS’ta da çalışabiliyor. Bu altyapıdaki uygulamalar yine Google’ın geliştrdiği ve 120fps’lik görseller sunan yüksek hızlı JavaScript kütüphanesi Dart ile yazılıyorlar. Fuchsia işletim sistemi, uygulamaların Google’ın “material design” adını verdiği tasarım çizgisine otomatik olarak uyum sağlayan Vulkan grafik işleyicisini içinde barındırıyor.

İlginizi Çekebilir: Snapchat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here