Gavut (Yabani Armut) Ne Demek, Anlamı?

  Yabani Armut (Ahlat)
  Yabani Armut (Ahlat)

  Mehmet Ali Erbil’in sunduğu Eyvah Düşüyorum yarışmasında yarışmacılara sorulan Yabani armuta verilen ad? sorusunun cevabı olan Gavut‘u sizler için araştırdık. Google’da yaptığımız Gavut aramasında karşımıza ilk olarak Van yöresine ait bir yemek çıktı. Kökeni Urartulular’a kadar dayanan Gavut, kavrulmuş buğdaydan yapılan unun, yağ ile karıştırılması sonucu elde edilen yemeğe verilen isimdir. Ancak yarışmada Yabani armutun cevabı olarak çıkmıştı. Yabani armuda verilen ve çoğumuzun bildiği isim ahlat‘tır. İnternette yaptığımız araştırmalarda Gavut‘un Türk Dil Kurumu Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü’ne göre aşağıdaki anlamlara geldiğini öğrendik.

  Yabani Armut (Ahlat)
  Yabani Armut (Ahlat)

  Gavut’un Anlamları ( TDK – Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü )

  1. Kavrulmuş tahıl unu. 2. Öğütülmüş armut kurusu unu. 3. Yabanî armut. 4. Bulgur elendikten sonra geriye kalan unlu kısım.

  Televizyonlarda yayınlanan bilgi yarışmalarında TDK’nın Genel Türkçe Sözlüğü esas alınırken, Eyvah Düşüyorum yarışmasında nasıl olur da Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü esas alınır anlamak mümkün değil.

  Yabani armut, gavut sorusunda Eyvah Düşüyorum yarışmasında yarışmacıların hakkının yendiğini düşünüyoruz? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum panelinden yazabilirsiniz.

  3 YORUMLAR

  1. ben de sizin yazdıklarınıza katılıyorum genel sözlük baz alınmalıydı hak yenildi mi bilemeyiz ama bu türde yarışmalarda çokça hata yapılıyor.

   dipnot: eyvah düşüyorum yarışmasında bir hata da metcezir kelimesinde yapıldı. medcezir diyen yarışmacı elenmedi… ayık kalın, hoşça kalın 😀

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here