Gelotoloji adlı bilim dalının konusu nedir?

0
416
Gelotoloji nedir

Gelotoloji adlı bilim dalının konusu nedir?

Geleotoloji kelimesi Yunanca kökenli olup gülmek, kahkaha atmak anlamına gelen “gelo”, geloto” kelimelerinden türemiştir. Gelotoloji, gülümsemenin ve kahkahanın insan fizyolojisi üzerindeki etkilerini psikolojik ve fizyolojik açıdan inceleyen, yeni gelişmekte olan bir psikoloji dalıdır. Bir çalışma alanı olarak Stanford Üniversitesi’nden William F. Fry tarafından başlatılmıştır.

Gelotoloji nedir

Gelotoloji ilk olarak psikiyatrlar tarafından araştırılmış, ancak antik çağlardan bazı doktorlar kahkahayı tıbbın incelemesi gereken bir olgu olarak önermişlerdir.. Başlangıçta, kahkahanın analjezik özelliklere sahip olduğunu düşünen diğer hekimler tarafından kullanılmamıştır. Klinik ortamda kahkahaların etkinliğini gösteren bir erken çalışma, kahkahanın atopik dermatitli hastalarda alerjenlere daha az tepki verebileceğini gösterdi. Diğer çalışmalar kahkahanın stres ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olduğunu ve kardiyopulmoner rehabilitasyona yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hastaların tedavisine yardımcı olması için kahkaha kullanılan çeşitli terapi türleri ortaya çıkmıştır.

Mizah ve Kahkaha Terapisi, hastaların kendi mizahi deneyimleriyle ilgili kendiliğinden tartışmayı teşvik etmek için kitaplar, şovlar, filmler veya hikayeler gibi esprili materyallerin kullanımını içerir. Bu, tek tek veya grup halinde sağlanabilir. İşlem bir klinisyen tarafından kolaylaştırılır. Aynı zamanda tıp uzmanları ve hastalar arasındaki sohbette de kullanılabilir.

 Kahkaha Meditasyonu geleneksel meditasyon ile benzerliklere sahiptir. Bununla birlikte, kahkaha meditasyonu kişiyi germe, kasıtlı gülme ve meditatif sessizlik yoluyla anın üzerinde yoğunlaşmaya odaklar. Bazı durumlarda grup olarak da uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here