Genç Görünmek için Hangi Tarz Makyaj Yapılabilir?

0
74

40 yaş üstü kadınlarda göz kapakları yavaş yavaş düşmeye başlar. O yüzden göz makyajı yaparken göz kapaklarımızı bir parça doğal ama mat bir tonla geriye itmeliyiz. Bu kısımdaki aşağıya düşüklüğü çok açık renk kullanmadan, çok beyaz kullanmadan ten rengine daha yakın tonlarla biraz geriye itmemiz gerekiyor.

Genç Gösteren Makyaj
Genç Gösteren Makyaj

40 yaş üstünde cildin nem ve su dengesi azaldığı için cildin canlılığı kaybolur. Bundan dolayı makyaj malzemelerinde çok belli olmayan, çok cart olmayan fakat hafif ışıltılı tonlar tercih edilmelidir.  Bu ışıltıyı göz kapaklarında çok kırışıklık yoksa göz makyajında kullanabiliriz. Eğer göz kapaklarında bu ışıltıyı kaldırmayacak derecede kırışıklık mevcutsa, bu ışıltıyı yanak ve dudaklarda kullanabiliriz.

Dudak makyajında çok fazla mat renkler tercih edilmemelidir. Ancak görünüm olarak çok iyi olmayan dudaklar için dudakları gizleyecek renkler tercih edilebilir.

Makyajla Göz Altı Kusurlarını Kapatmak

40 yaş üstü kadınlarda çok fazla göz altı kusurları görülmeye başlar. Bu göz altı kusurları arasında ödem, şişlik, göz altı morluğu, kırışıklıklar gibi problemler mevcuttur.

Göz altı kusurlarını makyajla kapatırken probleme göre uygulama yapılmalıdır. Göz altında şişlik ya da torbalanma olduğu durumlarda koyu, sarı tonunda renklerle concealer makyaj uygulaması yapılmalıdır. Göz altındaki kırışıklıklar yaş ilerledikçe artacağından dolayı, daha kalın kapatıcılar yerine daha ince kapatıcılar kullanılmalıdır.

Göz altındaki morluk ya da torbalanmalar yeni başlamış ise çok hafif, ten rengine daha yakın tonlarla concealer uygulayabilir, hatta bu uygulamayı bir fırça yerine elimizi kullanarak dokunma darbeleri ile uygulamak mümkündür.

Göz altındaki morluklar oldukça yoğunsa bu durumda çok beyaz tonlar yerine, hafif sarı ve pembe renklerin geçiş yaptığı bir concealer uygulaması yapılmalıdır. Çünkü morluk olan bir göz altına beyaz renkler uygulanırsa bu uygulama morlukların daha belirgin görünmesine sebep olacaktır.

Makyajla Ciltteki Lekeleri Kapatmak

Ciltteki yaşlılık lekelerini kapatmak için mutlaka bir kozmetik ürünü kullanılması gerekiyor. Şu anda piyasada çok farklı kapatıcılar bulunmakta.

Cilt lekeleri genelde bilindiği üzere kahverengi ve koyu kıvamda olurlar. Ciltteki lekeleri tamamen kapatmak istediğimiz zaman çok doğal bir sonuç elde edemeyebiliriz. Kişinin cildindeki sorunlarla barışık olması daha güzel sonuçlar almasını sağlayacaktır.

Cilt lekeleri için çok yoğun kapatıcılar kullanmak cildi yoracağı ve buna bağlı olarak kapatılan kısımda çatlamalar oluşacağı, sürekli takviye kapama uygulaması gerekeceği için günlük yaşamda yoğun kapatıcılar kullanılması çok fazla tavsiye edilmemektedir. Ancak özel bir gün ya da özel bir gece için cilt lekelerini tamamen kapatmak için yoğun kapatıcılar kullanılabilir. Ayrıca eğer kişide çok fazla cilt lekesi varsa bu lekeleri lazer tedavi yöntemleri, cilt soyma gibi işlemlerle yok etmek ya da en azından bir nebze olsun azaltmak mümkündür.

Makyajla Ciltteki Kırışıklıkları Kapatmak

Ciltte çok fazla kırışıklık varsa makyaja başlamadan önce bir kırışıklık kremi kullanılabilir. Bu kremler gelişen teknoloji ile birlikte yapılarında bulundurdukları maddeler sayesinde 5-6 saat cildimizi koruyabilmektedir. Şunu iyi bilmek gerekiyor ki “Makyajla hiçbir kırışıklık kapatılamaz”.  Sadece kırışıklıkların çok fazla görünmesini engelleyebiliriz. Çünkü makyaj ürünleri kırışıkları kapatmaz, aksine kırışıkların arasına girerek daha belirgin olmalarını sebep olur.

Kırışıklıkların görünmesini engellemek için makyaj uygularken çok fazla toz bazda pudralar kullanılmamalıdır. Toz ve pudralar ciltteki kırışıkları çok daha fazla ortaya çıkarır. Makyaj esnasında allık kullanılacaksa, kremsi bir allık tercih edilmeli, fondoten çok ince bir şekilde uygulanmalı, cilde yapılacak pudra uygulamasında sadece minik tuşlarla çok hafif dokunuşlar tercih edilmelidir.

Makyaj bittikten sonra gün içerisinde oluşacak mimik çizgileri için hafif dokunuşlarla üstlerinden geçilerek kırışıklıklara dolan makyaj ürününün dağılması ve çizgilerin kaybolması sağlanarak yapılan makyajın gün boyu etkisini kaybetmemesi sağlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here