Glokom (Göz Tansiyonu ya da Karasu Hastalığı) Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır?

  göz tansiyonu belirtileri nelerdir
  göz tansiyonu belirtileri nelerdir

  Glokom ya da göz tansiyonu göz içinde sıvının basıncının bir nedenle artması durumudur. Glokom halk arasında adıyla “Karasu Hastalığı” adıyla da bilinir. Sık görülen bir göz rahatsızlığı olup en sık körlük nedenlerinin başında gelmektedir. 50 yaşın üzerinde her 50, 70 yaşın üzerinde ise her 30 kişiden birinde glokom olduğu kabul edilmektedir.

  Glokom esas olarak gözün ağ tabakasının tespit ettiği görüntüleri beyne ileten sinir liflerini tahrip etmektedir. Hastalıkta oluşan hasar kalıcıdır. Geriye dönüşü yoktur. Çünkü tahrip olan sinir liflerinin kendilerini yenileme yetenekleri yoktur. Bu nedenle glokom hastalarında erken teşhis çok önemlidir. Ancak bu sayede iş işten geçmeden tedaviye başlamak hastalığın ilerlemesini durdurmak mümkün olabilmektedir.

  göz tansiyonu belirtileri nelerdir
  Göz tansiyonu belirtileri nelerdir?

  Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır?

  Glokomun erken teşhisi için sadece göz tansiyonunun ölçümü yeterli değildir. Çünkü bu hastalığa yakalanan pek çok kişide göz tansiyonu normak kabul edilen değerlere yakın ya da hafif yüksektir. Ayrıca göz tansiyonu yükselmedikçe ağrı yapmamakta, hastanın hiçbir yakınması olmayabilmektedir.

  Yine glokom tedavisi için sık kullanılan görme alanı muayenesi de erken dönemde hastalığı teşhis için yetersizdir. Yaklaşık yarım saat süren ve tamamıyla hastanın verdiği yanıtlara bağlı olan bu test ile ancak bütün sinir liflerinin yaklaşık yüzde 40’ı tahrip olduktan sonra teşhis mümkün olabilmektedir.

  Hastalıkta esas etkilenen sinir lifleri olduğundan glokomun erken teşhisi için bu tabakanın kalınlığının ölçülmesi çok yararlıdır. “Optik Koherens Tomofrafi” cihazında bir lazer ışını glokomdan şüphelenilen hastanın gözüne gönderilmekte ve ağ tabakasındaki sinir liflerinin kalınlığı milimetrenin yüzde biri kadar bir duyarlılıkla ölçülmektedir. İşlem hasta için çok kolaydır, hastanın sadece iki saniye süreyle gözünü istenen noktaya bakar bir şekilde sabit tutması yeterlidir.

  Her iki göze ait ölçümlerin alınıp cihazın içindeki bilgisayar ile gerekli hesaplamaların yapılması ve hastaya sonucun belirtilmesi toplam beş dakikayı geçmemektedir. Test pek çok yaşlı kişide olduğu gibi göz tansiyonu yanı sıra kataraktı da gelişmeye başlamış hastalarda diğer testlere göre iyi sonuçlar vermekte glokomun erken teşhisinde çok yardımcı olmaktadır.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here