Glüten Nedir, Zararları ve Faydaları Nelerdir?

  gluten nedir

  Son yıllarda sıkça duyduğumuz, aldığımız besinlerin üzerinde “Glütenlidir.” ibaresini görerek ne olduğunu merak ettiğimiz glüten aslında nedir? Biliyorsanız bile tükettiğiniz ürünlerde glüten olup olmadığına dikkat ediyor musunuz? Bu yazıda glütenin ne olduğunu, neden bazı insanların glüten katkılı besinleri tüketemediğini, glüten kullanmadan hazırlayabileceğiniz yemek tariflerini okuyacaksınız.

  gluten nedir

  Hızlı Erişim Menüsü

  Glüten Nedir?

  Glüten; ince bağırsağın mideye yakın olan kısmında toksin reaksiyonlara neden olan ve çölyak hastalığını başlatan proteinin adıdır. Glüteni bu şekilde tanımlayabiliriz. Glüten genellikle buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi besinlerde daha çok bulunur ve ayrıca buğdayın son haline gelmesine yardımcı olan proteindir.

  Glüteni biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; hamurun güçlü yapısından sorumlu, buğdayda bulunan proteindir. Glüten proteinleri, ekmek yapımı esnasında oluşan ağsı yapıdan sorumludur. Bu yapı çok önemli olup glütensiz istenilen yapı oluşamaz ve ekmek mayalanamaz.

  Glüten, birçok insan için mide-bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir proteindir. Fakat bazı kişiler glüteni sindiremez. Bu kişiler çölyak hastalığı olarak adlandırılan bir hastalığa sahiptir. Glüten bir seri farklı protein karışımıdır ve iki grupta sınıflandırılır. Bunlar, Prolaminler ve Glütenlerdir. Başlıca prolamin proteini olan Gliadin, çölyak hastalığı veya glüten intoleransında başlıca problemi olup gliadin antikorları bu hastalıkla alakalı olan bağışıklık komplekslerinde bulunur.

  Glüten’in Faydaları

  Aslına glütenin, Çölyak hastalarına verdiği zarar dışında pek çok faydası var. Erişkin bir insanın ya da çocuğun karbonhidratla rahat beslenebilmesi için glütene her zaman ihtiyacı var. En çok tükettiğimiz ekmek çoğunlukla buğdaydan yapılmakta ve en hayati gıdalardan biridir. Çölyak hastalarında bu ihtiyaç glütenin yerine geçecek başka maddelerle telafi edilmeli; yani buğday, arpa ve yulaf yerine mısır ve pirinç tercih edilebilir.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here