Google Adsense Reklam Gelirleri 2016’da Neden Düştü?

6
198

Web sitesi sahipleri sitelerini arama motorları nezdinde daha iyi konumlara getirebilmek için, hem içerik anlamında hem de optimizasyon anlamında çok emek ve zaman harcıyorlar. Emeklerinin karşılığı olarak da sitelerinden reklam geliri elde etmek istiyorlar. Dünyada ve Türkiye’de web sitesi sahiplerinin en çok kullandığı reklam sistemleri arasında Google Adsense birinci sırada yer alıyor. Ancan Google Adsense zaman zaman kullanıcılarını üzecek gelir oranları ile karşımıza çıkabiliyor. Bunun en bariz örneğini ise 2015 yılını geride bırakıp 2016 yılına girdiğimiz şu günlerde görüyoruz. 2016 yılına girmemizle birlikte Google Adsense reklam gelirlerinde gözler görülür bir düşüş yaşanmaya başladı. Sosyolife.net üzerinden örnek verecek olursak; 2015 yılı Aralık ayında 2.500+ ziyaretçi ile günlük 8-10 TL arasında bir gelir elde ederken, 2016 yılı Ocak ayında bu gelir 3-5 TL arasına düşmüş durumda. Yani Google Adsense reklam gelirleri yaklaşık %60 düştü. Peki bu düşüş neden kaynaklanıyor?

Adsense gelirleri neden düştü
Adsense gelirleri neden düştü?

Goolge Adsense reklam gelirleri 2016’da neden düştü?

Google’ın yayıncılar için hizmet verdiği Adsense gibi, bir de reklamverenler için hizmet verdiği Adwords sistemi mevcut. Google Adwords sistemini kullanan reklamverenler, reklam kampanyalarını aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak planlıyor. Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde ise tüm bu dönemleri içeriyor. Bu dönemde reklam gelirlerinin düşmesinin nedeni reklamverenlerin yeni reklam kampanyalarını planlama aşamasında olmaları. Yani web sitelerinde henüz tüm firmaların reklamları dönmüyor. Böyle olunca rekabet düşüyor ve şu dönemde reklamları dönen firmalar çok daha ucuza reklam verebiliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde firmalar reklam planlamalarını yapacak ve düzenli olarak reklam vermeye başlayacaktır. Böylelikle Google Adsense reklam gelirleri de yavaş yavaş eski haline dönecektir diye düşünüyoruz.

6 YORUMLAR

  1. Bu googlenın işine akıl sır ermez vardır bir düşündüğü.Beklemekten baska yapacak bir şey yok.Elbet yükseldiğinide görürüz.

  2. Google güncellemelerini takip edebilmek algoritmasını doğru analiz etmek oldukça zorlu bir iştir reklam gelirlerindeki düşüşün fazla süreceğini sanmıyorum kısa sürede toparlayacaktır.

  3. Bence Adsense tüm reklam şirketlerinin içinde en iyi ücret verendir bu düşüşünde bir sebebi olmalı ama zamanla düzelecektir diye umuyorum.

  4. adsense maalesef yayıncılar için giderek düşen bir gelir grafiği gösteriyor. öyle ki 4-5 yıl öncesi ile kıyasladığımda gelirdeki düşüşün %75’lere vardığını söyleyebilirim. İlk darde TL’ye geçişte oldu. Direkt olarak %60 gelir düşüşü zaten oldu. 0,10$ olan en düşük TBM bir anda 0,10TL oldu. En düşük tıka yaklaşık 30 kuruş kazanırken bu ücret 10 kuruşa düştü. Bugüne geldiğimizde ise ekonomideki kötü gidişatla ve ülkedeki sıkıntılı durumla alakalı olduğunu düşünüyorum. Piyasada belirsizlik hakim. Yarın kimse ne olacağını bilmiyor. Firmaların reklam için ayırdıkları para da böylece düştü. Adsense baktığımda dönem sonu kesintilerinde eskiye göre yaklaşık %30 fazla olduğunu söyleyebilirim. Adsense’in ipiyle kuyuya inilmez. Daha doğrusu google’ın ipiyle kuyuya inilmez. Google arama motorundaki bir algoritma değişikliği ile bile tüm adsense gelirinize fatiha okuyabilirsiniz. Ben sadece google’a endeksli kazanç elde etmeyi riskli buluyorum. Profesyonel düşünmüyorsanız ancak ek gelir kapısı olabilir.

    • Nihat bey öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Adsense’in şu anki durumunu gerçekçi cümlelerle yansıtmışsınız. Verdiğiniz örnek de daha yeni bire bir başıma geldiği için sizi tekrar kutluyorum. Peki sizin hali hazırda uyguladığını ya da kafanızda olan alternatif kazanç fikirlerini öğrenmemiz mümkün mü? Webmasterlar olarak sadece Adsense’e bel bağlamamak açısından neler yapabiliriz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here