Google Glass Nedir, Fiyatı ve Özellikleri

0
62

Google Glass nasıl kullanılır, Google Glass nedir, Google Glass ağırlığı, Google Glass fiyatı, Google Glass ne zaman satışa çıkacak, Google Glass kamera çözünürlüğü, Google Glass hafızası, Google Glass RAM, Google Glass işletim sistemi

Giyilebilir Teknolojilerin Son Hüneri: Google Glass

Önümüzdeki yıllarda gündemi oldukça meşgul edecek ancak siz şimdiden fikir sahibi olun istedik. Google Glass nedir, nasıl kullanılır, artıları, eksileri, nerelerde, neden yasaklandı? İşte hepsinin cevabı.

Dost meclislerindeki teknolojinin hızı ile ilgili muhabbetlere katılmayanımız yoktur. Ortamdaki nesil farklılığına göre radyo-televizyon, telgraf-telefon ya da internet-bilgisayarı merkezine alan bu sohbetlerin en son üyeleri cep telefonları ve tabletlerdi. Dokunmatik teknolojiyi hazmedemeyip, dizüstü bilgisayarının ağırlıyla omurgasını bükenlere, tuşlu-akılsız telefon sahileri ve son teknoloji takipçisi akıllı telefoncular günümüzde bu hararetli konuşmaların bayrak taşıyıcıları. Bu konuşmaların başlangıç ve gelişmeleri farklılık gösterse de bitişi hep o teknolojinin hızına olan hayranlıkla karışık şaşkınlıkla sonlanır. İşte bu konuşmaların yeni ana konusu olmamaya hazırlanan, önümüzdeki yıllarda gündemimizi hayli meşgul edecek bir cihazı konu alıyoruz bu yazımızda: Google Glass.

Google Glass Nedir Fiyatı ve Özellikleri
Google Glass Nedir Fiyatı ve Özellikleri

Google Glass‘ı konuşmaya başlamadan evvel, elbette giyilebilir teknolojilere değinmemiz gerek. Taşınabilir müzik çalarların küçülmesi, pratikleşmesi ve sağlamlaşması, onlara yeni kullanım fırsatları doğurmuştu. Teknolojiyi vücudun bir parçası haline getirme hedefli bu akımın ayak seslerini, taşınabilir müzik çalarların bileklik ya da kol bantlarıyla birleşmesiyle duymuştuk. Müzik çalarların ardından gelen ve ilk giyilebilen teknoloji devrimi ise şüphesiz akıllı saatlerde olmuştu. Akıllı telefon, tablet ve televizyonlarla iletişime geçebilen, fotoğraf çekimi ve video kaydı yapabilen bu saatler, piyasada önemli bir yer edinmeye başladı.

Google Glass işte bu giyilebilir teknoloji akımının devrim niteliğindeki son oyuncusu. Basit bir gözlük gibi görülen Google Glass bir akıllı telefonun tüm özellikleri gerçekeltirme amacındaki bir cihaz. Google Glass ile internette arama yapabilir, haritada yön bulup yol tarifi alabilir, dahili kamerası ile kayıt yapabilirsiniz. Peki ama bunu halihazırda yapabildiğimiz akıllı telefonlarımızdan farkı ne bu teknolojik gözlüğün?

Farkı yaratan şey şüphesiz Google Glass‘ın ekranı. Dışarıdan bakıldığında minik şeffaf bir cam görüntüsünde olan ekran göze yakınlığı sayesinde 2.4 metre uzaklıktan 25 inçlik bir ekrana bakıyormuşsunuz hissi veriyor. Ekranın yan şeffaf yapısı ve görüş alanınızın tamamını kapatmaması da fark yaratan ve birçok yeniliğe kağı aralayan bir özellik. Google Glass’a indirilecek uygulamalarla yemeği pişirirken bıçağı nasıl tutacağınıza kadar varan incelikte tarif alabiliyor ya da bilmediğiniz bir şehirde koşup spor yaparken yol tarifi edinebiliyorsunuz.

Google Glass Teknik Özellikleri

Önümüzdeki yıllarda belki de ilk giyilebilir bilgisayar olarak anılacak Google Glass’ın teknik altyapısı da bir hayli zengin. Android’in son versiyonu 4.4.2 KitKat’ı çalıştıran cihaz, lithium polimer bataryadan güç alıyor.

1 GB RAM hafızasının 684 MB’ı geliştiricilerin kullanımına ayrılmış. Fotoğraf, video ve müzik gibi verilerin depolanması için ayrılan alan ise 16 GB, yerleşik işletim sistemi dosyaları çıkarıldığında 12 GB’Lık bir kullanım alanı sunuyor. Google Glass’da kullanılan ekran, “prizma yansıtıcısı” olarak anılıyor ve 640×360 çözünürlüğe sahip. Cihazı ses komutlarının yanı sıra yan tarafında bulunan dokunmatik yüzeyle de kontrol edebiliyorsunuz. Diğer tüm Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda olduğu gibi mikrofon, yüzey ölçer (gyroscope), hareket algılayıcı (accelerometer) ile birlikte gelen Google Glass, bunlara ilaveten manyetik alan ve yaklaşım sensörleriyle de birlikte geliyor. Bu ikili cihazın (dolayısıyla kullanıcının) objelere olan uzaklığını ölçmek için yerleştirilmiş.

Google Glass’ın bağlantı özellikleri de bir hayli gelişmiş. Wi-Fi 802.11b/g standart kablosuz internet bağlantısına olanak veren geleceğin gözlüğü, Bluetooth ve micro USB bağlantılarıyla da donatılmış. Google Glass’un en çok kullanılacak özelliklerinden biri olan kamera ile 720p çözünürlüğünde video kaydı, 5 MP boyutunda fotoğraf çekimi yapabiliyorsunuz. Google Glass’ı telefonunuzla ilişkilerndirmek için sunulan MyGlass uygulaması Android 4.03 Ice Cream Sandwich ile iOS 7.0 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Google Glass 50 gr. ağırlığında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here