Günde Ne Kadar Su İçilmeli? Fazla Su İçmek Faydalı mı?

1
91

Vücudun yaklaşık %60’ı sudur. Vücuttaki su idrar ve terleme yoluyla sürekli atılır. Her gün ne kadar su içmemiz gerektiği konusunda farklı görüşler vardır. Sağlık uzmanları genellikle günde en az 2 litre su içmemizi önerirler. Ancak 2 litre suyun susuzluk eşiği olduğunu ve su kaybından dolayı sağlık problemleri yaşamamak için, susamış olmasak da aklımıza geldiğinde su içmemizi tavsiye eden uzmanlar da var.

Günlük su ihtiyacınızı etkileyen faktörler, çoğu kişide olduğu gibi kişiden kişiye değişir.

Şimdiye kadar vücudun su ihtiyacıyla ilgili yapılan çalışmalara ve bunun beyin ve vücut sağlığını nasıl etkilediğine bir göz atalım.

Daha fazla su enerji seviyesini ve beyin fonksiyonlarını artırabilir mi?

Çoğu kişi vücudun gün içerisinde susuz kalması halinde enerji seviyesinin ve beyin fonksiyonlarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini iddia eder.

Yapılan birçok çalışma da bu düşünceyi destekliyor.

Bu çalışmalardan birine göre egzersiz sırasında kaybedilen %1,36’lık suyun baş ağrısı sıklığını arttırdığı, ruh hali ve konsantrasyonu olumsuz etkilediğini göstermiştir.

Bir diğer çalışma ise vücuttaki suyun %1-3’lük kısmı kaybedildiğinde beyin fonksiyonlarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini göstermiştir.

Vücut ağırlının %1’lik kısmının aslında çok büyük bir oran olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Eğer çok fazla terliyorsanız ya da egzersiz yapıyorsanız kaybettiğiniz sudan daha fazlasını almanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Çok az bir su kaybı bile vücudun dayanıklılık seviyesini düşüren performans kaybına neden olabilir.

Çok fazla su içmek kilo vermeye yardımcı olur mu?

Vücut ağırlığının -daha fazla su içmenin metabolizmayı hızlandırdığı ve iştahı azalttığı görüşüne dayandırılarak-  su tüketimiyle ilgili olduğu hakkında birçok iddia vardır.

Konuyla ilgili yapılan iki çalışma, 500 ml su tüketmenin metabolizmayı %24-30 oranında hızlandırdığını göstermiştir.

Araştırmacılar günde 2 litre su içmenin fazladan 96 kalori harcattığını tahmin ediyor.

Bu görüşe göre soğuk su içmek daha yararlı. Çünkü vücut normal sıcaklığını koruyabilmek için bünyesindeki suyu ısıtmak ve bunu yaparken de kalori yakmak zorunda.

Özellikle orta yaşın üzerindeki kişilerde, yemeklerden yarım saat önce içilen su ise alınacak kalori miktarını düşürüyor.

Bu konuyla ilgili yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca yemeklerden yarım saat önce 500 ml su içenlerin, içmeyenlere göre %44 daha az kilo aldıklarını göstermiştir. Bu sonuç zamanında içilen suyun kilo verme konusunda da oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Daha fazla su içmek sağlık problemlerinden korur mu?

Daha fazla su içerek korunabileceğiniz bir çok sağlık problemi var;

Kabızlık: Su tüketimini artırarak çok yaygın bir sağlık problemi olan kabızlıktan korunabilirsiniz.

Kanser: Konuyla ilgili yapılan bazı çalışmalar, su tüketiminin artırılmasıyla mesane ve bağırsak kanseri riskini düşürüldüğü yönünde sonuçlar ortaya koymuştur.

Böbrek taşı: Su tüketimini artırmak böbreklerde taş oluşma riskini düşürüyor.

Sivilce ve cilt kuruması: İnternette, fazla su tüketiminin vücudun nemini arttırdığı ve böylelikle cilt kuruması ve sivilce oluşumunun azaldığı yönünde bilgilere de rastlanmaktadır. Ancak bu bilgilerin dayandırıldığı çalışmalara rastlanmamıştır.

1 YORUM

  1. Su arıtma cihazları ile sağlıklı bir içme suyu elde edebilirsiniz. Ayrıca suyun ph seviyesini de yükseltebilen su arıtma cihazı daha içilebilir bir suyu sizlere sunar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here