Güneş Enerjisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

1
146

Pahalı ve tükenmekte olan fosil yakıtlarla kirlettiğimiz Dünya’yı ve gittikçe artan insan nüfusunu düşününce, gözlerimizi sınırsız enerji kaynağı olan Güneş‘e çeviriyoruz. Güneş, doğduğundan beri yanıyor. Ölene kadar da, yani tüm yakıtını tüketene kadar da yanacak. Güneş’te bir çok patlama, bir çok kimyasal reaksiyon aralıksız olarak yenileniyor fakat temel yakıt görevini en basit elementler olan hidrojen ve helyumun füzyonu oluşturuyor. Hidrojen, helyum füzyonuyla, yani birleşmesiyle oluşan enerji Güneş’ten galaksiye yayılıyor. Yörüngesinde dolaşan Dünya olarak da sayesinde ısınıp aydınlanıyor ve Güneş Enerjisi‘ne kolayca ulaşıyoruz.

güneş enerjisi hakkında bilgi

Dünya’ya güneşten saniyede, yaklaşık 170 milyar mega-watt’lık ışın gelmektedir. Güneşin galaksiye yaydığı toplam enerji karşısında, bu çok çok küçük bir rakamdır. Zaten Dünya, ulaşan bu enerjinin çoğunu geri yansıtır ama yine de geriye kalan enerji insan oğlunun kullandığı toplam enerjinin 15-16 bin katı kadardır. Güneş enerjisi diğer kaynakların yetersiz kaldığı yerde, insanlığın sürekli artan enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilir, üstüyle de diğer gezegenleri ısıtır. Yinelenebilir enerji kaynakları arasında en gözde olan şüphesiz ki güneş enerjisidir. Diğer enerjiler de onun yansımalarına verdiğimiz isimlerdir.

Türkiye enlem olarak güneş kuşağında yer almasına ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da çok fazla konuşuluyor olmasına karşın kişisel girişimler dışında hayata geçirilmiş olan fazla bir icraat yok. Yaklaşım olarak öncelikle tüm fosil yakıtları satın alıp, kullanıp, tüketip, sonrasında bize önerilen Güneş enerjisine yönelmeyi tercih ediyoruz.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Avrupa ülkelerinin en geri kalmış isimlerinden olan ülkemizde, 2012 itibariyle solar panellerden üretilen elektrik sadece 7 megawatt. Hak yemeden başı çektiğimiz bir alana da değinelim, suyu Güneş enerjisinden yararlanarak ısıtma işinde ön sıralarda yer alıyoruz. Özellikle yazlık yörelerde evlerin çatılarına yerleştirilmiş panaller görmüşsünüzdür. Altlarında da su depoları bulunur. Akşam eve geldiğinizde saatler boyunca kullanabileceğiniz sıcak suya sahipsinizdir. Sıcak suyu da sizin için Güneş hazırlamıştır. Yani bireysel girişimlerde kullandığımız Güneş kollektörleriyle Güneşten yararlanıyoruz ve gelecek yıllarda da umuyoruz ki enerji tüketimi konusunda endüstriyel anlamda Güneş’e yöneleceğiz.

1 YORUM

  1. Güneş enerjisi aslında yaygın kullanılan sistem. Zaten çoğu evin çatısında mevcut. Paralı enerjilerden ziyade bu şekilde enerji üretebilsek daha iyi olur. Herşey ateş pahası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here