Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistemler

4
116
Güneş Havuzları
Güneş Havuzları

Hızlı Erişim Menüsü

Güneş Fırınları

Güneş enerjisinin kullanımında şaşırtıcı bir durum oluştururlar. Gücü 1000 kilowatt olan bir Güneş fırını, 3.500 derecelik bir sıcaklığa erişebilir ve günde yaklaşık 5 ton malzemenin eritilebilmesini sağlar. Güneş ışığı parlatılmış cam, metal veya metal folyo gibi yansıtıcılarla tek bir yerde odaklanır. Siyah renki veya az yansıtan bir yüzeyi olan bir yüzey ışığın odaklandığı yerde bulunur. Odaklanan ışık, ısıya dönüşür. Yüzey ya da bölmenin hava akımından ötürü ısı kaybına uğramaması için bulunduğu alan kapalı haldedir, korunur. Özellikle cam görünebilir ışığı geçirir ancak Güneş’ten gelen kızılötesi termal radyasyonu hapseder, sera etkisine yol açar, ısının hapsedilmesini güçlendirir.

Güneş Havuzları

Yaklaşık 5-6 meyre derinlikte suyla kaplı havuzun siyah renkli zemini Güneş ışınımını yakalayarak, onu suyu 90 santigrat dereceye çıkarmakta kullanılır. Havuzdaki ısının dağılımı suya eklenen tuz konsantrasyonu ile düzenlenir. Tuz konsantrasyonu havuz dibinde daha yoğundur. Böylece en üstte soğuk su yüzeyi bulunsa bile havuzun alt kısmında doymuş tuz konsantrasyonu bulunan bölgede sıcaklığın yüksek olması sağlanmış olur. Bu sıcak su bir eşanjöre pompalanarak ısı olarak yararlanılabileceği gibi Rankin çevrimi ile elektrik üretiminde de kullanılabilir.

Güneş Havuzları
Güneş Havuzu

Güneş Bacaları

Bu yöntemde Güneşin ısı etkisiyle oluşan hava hareketlerinden yararlanılarak elektrik üretilebilir. Güneş altında bırakılan ve şeffaf bir malzemeyle kaplı yapı hava akımıyla serinleyemeceği için çevresine göre daha çok ısınacaktır. Yapı içindeki toprak ve hava, çevre sıcaklığından ötürü fazlaca ısınacaktır. Isınan hava yükseleceği için, çatı eğimli yapılıp, hava akışı çok yüksek bir bacaya yönlendirilirse baca içindeki saniyede 15 metre hızda hava akışı, yani rüzgar oluşturacaktır. Baca girişine yerleştirilecek yatay rüzgar türbini bu rüzgarı elektriğe çevirecek, böyle bir tesisin gücü de 30-100 megawatt arasında olacaktır. Deneysel bir kaç sistem dışında Güneş Bacası uygulaması yoktur.

4 YORUMLAR

  1. Yenilenebilir enerjilerden faydalanma düzeyimiz ülke genelinde oldukça az. Fakat artık bu yüzyılda bazı metaları yıkıp nükleer santrallerin enerji üretimi ve veriminin yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla olduğunu göz önünde bulundurmak gerek.

  2. Güneş havuzlarını ilk kez bu yazınızda görüyorum. Gerçekten hayret ettim, Güzel sistem gayette başarılıymış. Daha birçok şey vardır herhalde bu şekilde.

  3. Sürdürülebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisininde ana kaynağı olan güneş enerjisi için çok farklı şekillerde değerlendirme teknikleri bulunmakta. Güneş bacası, güneş fırını ve güneş havuzu gibi sistemler ile güneş enerjisinden elektrik ve ısı elde etmek mümkün. Diğer taraftan güneş tüneli gibi uygulamalar ile dolaylı aydınlatma mümkün kılınırken bazı sistemler sayesinde güneş enerjisi ile soğutma imkanı da sunulabilmekte.

  4. Ülkemizde sürdürülebilir enerjiye gerekli yatırımlar yapılmıyor. Adamlar İngiletere’de okyanusun üstüne Rüzgar enerjisi için paneller koyuyor bizde hala düzgün bir yapım yok. O yüzden petrole, doğal gaza bağımlılık çok fazla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here