Güneş Kollektörleri (Güneş Panelleri) nasıl çalışır?

0
75
güneş paneli nasıl çalışır

Güneş kollektörleri Güneş ışığını ısıya dönüştürürler. Genellikle evlerin çatılarına konumlandırılarak kullanılırlar. Güneş ışınlarını toplayan bu Güneş kollektörlerinin arkasında silindir şekilli su depoları bulunur. Güneş kollektörleri su deposuna, su deposu da evimizdeki musluklara bağlıdır. Su, güneşten elde edilen ışınlar sayesine ısınır ve ortam sıcaklığının 30-50 derece üzerine çıkar. Isınan bu sular da artık kullanıma hazırdır. Çok güneş alan Akdeniz ve Ege bölgelerinde kollektörlerden daha çok yararlanılır.

güneş paneli nasıl çalışır

Yaşadığımız iklim kuşağında kış aylarındaki zayıf ışınlar bile kolaylıkla yararlı ısıya dönüştürülebilir. Orta Avrupa’da bu yolla yıllık ortalama sıcak su ihtiyacının yüzde 55 ila 70’i Güneş kollektörleri ile karşılanmaktadır.Kollektörlerin içinden özel bir sıvı madde geçer, ısı iletiminde solar sıvı denilen, donmayan ve yüksek derece ısılara dayanıklı olan bu madde kullanılır.

Güneş ışınlarının, bir kabı örten plastik bir örtüyü etkilemesi ile deniz suyunda, bitkiler ya da topraktan içme suyu üretilebilir. Sera olayı ile oluşturulan ısı, örtünün iç yüzünde biriken suyun buharlaşmasına yol açar. Böylelikle yazın günde 2 metrekarelik buharlaşma yüzeyinde 6 litre su üretebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here