Hamilelikte Balık Yemek Zararlı mı?

0
190 okunma

Balık, vücuda yararlı olan A, D, B12 vitaminleri, fosfor, demir ve kalsiyum gibi maddeler içerir. Ayrıca beyin ve göz gelişimi için oldukça önemli olan omega-3 yağ asitleri de balıkta bulunan bir başka yararlı maddedir. Böyle bakıldığında her insanın bu maddelere olan ihtiyacını karşılaması için balık tüketmesi gerekiyor. Peki hamilelikte balık yenmeli mi, yenmemeli mi? Ya da gebelikte hangi balık yenmeli, hangi balık yenmemeli? Yazımızın devamında bu sorulara cevap vermeye çalıştık.

hamilelikte balık tüketimi

Hamilelikte Balık Yemek Zararlı mı?

Geçtiğimiz günlerde gazetelerde yayınlanan bir haberi okuyuncaya kadar hamilelikte balık tüketmenin hiçbir sakıncası olmadığını, hatta bilakis bebeğin anne karnındaki gelişimine katkısı olduğunu düşünüyordum. Ancak bahsettiğim haberi okuduktan sonra, hamilelikte balık tüketme konusuna daha hassas yaklaşmaya ve bu konuda biraz araştırma yapmam gerektiğine karar verdim.

Gazetelerde yayınlanan haberin başlığı şu şekildeydi; “Gebelik boyunca balık tüketilmemeli“. Gerekçesi ise özetle; “bebeğin anne karnında geçirdiği süre içinde kalıcı organik kirletici maddelerden zarar görme riskinin azaltılması” olarak verilmişti.

Peki neydi bu “kalıcı organik kirletici maddeler”?

Araştırmalarıma göre kısaca KOK olarak anılan kalıcı organik kirletici maddelerin başında endüstriyel kimyasallar ve pestisitler geliyor. Bu maddeler kimyasal ve biyolojik bozulmaya karşı oldukça dayanıklılar ve başta kanser türleri olmak üzere, doğumsal anomaliler ve immun sistem bozuklukları gibi çok sayıda sağlık promlemine yol açmaktadırlar.

KOK‘un doğumsal anomalilerle ilgili kısmı ise anladığınız üzere konuyu hamilelikte balık tüketimine getiriyor!

Peki hamilelik süresince balığı hayatınızdan çıkaracak mısınız?

Bu sorunun cevabı bir kısım uzmana göre evet bir kısmına göre ise hayır. Evet cevabını veren Toronto Üniversitesi’nden bilim adamları, hamilelikte balık tüketilmesinin risk olduğunu ve bebeğin gelişimine olumsuz katkıları olacağını, hayır cevabını veren diğer uzmanlar ise haftada 1 porsiyon balık yenilmesi gerektiğini ve balık tüketmenin bebeğin gelişimine olumlu katkılarının daha fazla olduğunu savunuyorlar.

Bu durumda hamilelikte balık tüketip tüketmemek tamamen sizin ve doktorunuzun kararına kalmış oluyor.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizi ve bebeğinizin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini dileyerek yazımıza son veriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here