Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

0
59

Hamilelik döneminde egzersiz yapan anneler sadece kendi sağlıklarını korumakla kalmıyor, bebeklerinin beyin gelişimine de katkıda bulunuyor. Kanada Montreal Üniversitesi’nde yapılan ve New Scientist tıp dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, hamilelik döneminde haftada 3 gün, günde 20 dakika egzersiz yapan annelerin bebeklerinde, yapamayanlarınkilere oranla daha ileri seviyede beyin aktivitesi görüldüğünü gösterdi.

hamilelikte egzersiz faydaları

29 anne adayının hamileliklerinin 3 ila 6.ayları arasında yaptıkları egzersizleri takibe alan araştırmacılar, bebekler doğduktan sonraki 8 ile 12 gün içerisinde de bebeklerin aktivitelerini incelediler. Bebeklere uyku halindeyken tekrarlanan bir ses dinletildi ve bebeklerin sese karşı verdikleri beyinsel tepkiler izlendi.

Araştırma sonucunda, hamilelik döneminde egzersiz yapan annelerin bebeklerinde, yapmayanlarınkilere göre daha kısa elektrik dalgaları oluştuğu, yani egzersiz yapan annelerin bebeklerinin sesi duyma sürecinden çok daha az enerji harcadıkları görüldü.

Araştırmaların yürütücülerinden ve Montreal Üniversitesi’nde profesör olan Dave Ellemberg araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Araştırmamız gösteriyor ki hamilelik döneminde yapılan egzersiz bebeklerin beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Umuyoruz ki bu sonuç anne adaylarının çocuklarının geleceği için hamilelikte egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu görmelerine yardımcı olur ve daha sağlıklı alışkanlıklar kazanmalarını sağlar.” bilgisini verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here