Hamilelikte Yaşanan Rahatsızlıklar Ve Nedenleri

0
55

Gebelikte genellikle kalp-damar sisteminde bir yük meydana gelir. Her hamilelikte oluşan bu yük anne adaylarının tansiyonlarında değişikliklere neden olur. Kalp yükünün artması ile beden dokularının oksijen ihtiyacı fazlalaşır. Bunun nedenleri;

1 ) Fetüsün vücudunun ve organlarının hızla büyümesi , fetüsün hacim başına oksijen ihtiyacının annenin oksijen ihtiyacından fazla olması.

2 ) Annenin dokularının çoğunun hipertrofi ( doku veya organ boyutunda artış ) olması, annenin kas gücünün artması, hem kendi hemde fetüsbedeninin büyümesi sonucu oksijen ihtiyacı artar.

hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar
hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar

Hamilelikte anne adaylarının yaşayabileceği rahatsızlıklar ve nedenleri ise;

Yorgunluk

Hamileliğin ilk dönemlerinde annelerin yorgunluk ve uykusuzluk hissinin artmasının nedenlerinden biri, kalp-damar sistemi üzerindeki baskının artmasıdır. Ayrıca fiziksel olarak kan hacminin artması, vücutta su tutulması, hızla büyüyen fetüs, hormonların değişmesi ile oluşan kas-iskelet yapısındaki değişiklikler yorgunluk nedenleri arasında yer almaktadır.

Baş Dönmesi Ve Bayılma

Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan baş dönmesi ve bayılma hissinin sebebi, geçici süre ile beyne kan gitmemesidir. Gebelik sırasında kan damarlarının gevşemesi ve kanın vücudun duruşuna göre belli bölgelerde toplanması neden olur. Özellikle uzun süre sırt üstü yatan hamile adaylarının ani ayağa kalkmaları sonucu baş dönmesi ve bayılma hissine benzer bir durum yaşanması ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağır hareketler ile kalkılıp mutlaka destek alınmalıdır. Baş dönmesi hissi genellikle 1-2 hafta içinde geçmektedir.

Kan Basıncı Yüksekliği

Vücutta normalden fazla su tutulmasına bağlı olarak, kilo alımının hızlı ve aşırın olması, yüzde ve ellerde şişme olması, yüksek kan basıncına ve idrarda protein atımına neden olur. Tansiyonun yüksekliğine göre görme bulanıklığı, baş ağrısı, bilinç kaybı, karaciğer ve böbrek işlevlerinde bozulmaya yol açarak annenin hayatını tehdit edici bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda sık sık doktor kontrolleri yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here