Hangi Masaj Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

0
66

Masaj ülkemizde lüks olarak nitelendirilse de dünyanın farklı sosyo-ekonomik özellikteki pek çok bölgesinde sağlık için tercih edilen bir rutin. Uzman ellerde hem rahatlıyorsunuz hem de bedeninizin enerji akışı ve kan dolaşımı canlandığı için kas tutulmaları ve kist oluşumu gibi sorunları henüz başlangıç aşamasındayken engelleyebiliyorsunuz. Bu yazımızda hangi masaj hangi rahatsızlıklara iyi gelir sorununun yanıtını vermeye çalıştık.

Hangi Masaj Hangi Rahatsızlığa İyi Gelir
Hangi Masaj Hangi Rahatsızlığa İyi Gelir

İsveç Masajı

Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın günlük yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Burada önemli olan kişinin rahatlamasının ve bulunduğu ortamdan keyif almasının sağlanmasıdır. Batı tekniği ile ve genellikle masaj yağları kullanılarak yapılan bir masajdır.

Thai Masajı

Temek yapısını Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu bu masajda çoğunlukla bası ve germe hareketleri yapılmaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yapılmaktadır. Altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketleri uygulanabilen bu masaj bir buçuk saatten dört saate kadar sürebilen bir zaman diliminde yapılıp, masaj sırasında kişide her ne kadar rahatsızlık uyandırsa da uygulama sonrasında ciddi derecede fark edilebilir bir rahatlama olmaktadır.

Egzotik Bali Masajı

Bali adalarına yolculuğunuz tamamen bitki özleriyle yapılmış doğal vücut peelingiyle yapılan ve ölü derilerin atılmasını sağlayan masajla başlıyor. Ardından cildi besleyen “Boreh’le masaj yapılıp, peeling kremi temizliyor. Ardından cildi yoğun biçimde nemlendiren ve Balililer tarafından “yoğurt maskesi” olarak bilinen yoğun bir maske yapılıyor. Bu maske de çiçek özleriyle hazırlanan banyoda temizleniyor. Banyodan sonra bir süre dinleniyor ve toksinleri atmanıza yardımcı olacak bitki çaylarını yudumluyorsunuz. Bunu aromaterapi ve refleksoloji masajları izliyor. Kan dolaşımını hızlandıracak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bu masaj tam iki buçuk saat sürüyor.

Ayurveda Masajı

Ilık bitkisel yağlarla yapılır. Ayurveda masajının amacı, bozulmuş olan iç dengeyi düzenlemektir. Hem rahatlatıcıdır hem de zihin, beden ve ruh arasındaki iletişimi ve dengeyi yeniden sağlamak için yapılır. Antik zamanlarda ayurvedik masaj, sadece kral ve kraliçelere yapılırdır. Ayrıca savaş öncesi, direnme gücünün artırılması için uygulanırdı. Ayurveda masajında susam yağı, hardal yağı ve zeytinyağı gibi pek çok yağ, aromalandırılarak kullanılır. Ayurveda masajı, kullanılan özel hafif sıcak yağlar sayesinde ağrıları tutulmaları giderir. Lenf sistemindeki dolaşımı canlandırır ve güçlendirir. Yaşam gücünün artması için bedeni temizler.

Aromaterapi Masajı

Bitki özlerinden elde edilmiş karışımlardan hazırlanan masaj yağları kullanılarak uygulanan bir masaj yöntemidir. Bu masajda dikkat edilen, temponun düşük ve hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır. Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendirici bir özelliğe sahip bir masajdır. Bu masajda oluşan etki hem yapılan temas hem de uygulanan yağın kimyasal özelliği ile olmaktadır. Farklı amaçlar için elde edilmiş yağlar masaj yağları ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanmaktadır.

Spor Masajı

Sportif etkinliklerde, etkinlik öncesinde veya sonrasında ve hatta hızlı ve sınırlı olmak kaydı ile etkinlik sırasında da yapılan bir masajdır. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellik ritm, süre ve bası miktarının değişik olmasıdır. Bu masaj türünde uyarıcı amaçlı hareketler çoğunluktadır ve yapılan spora göre farklılıklar gösterir. Süre bölgeye göre değişmektedir.

Refleksoloji

Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkarak oluşturulmuştur ve uzakdoğu geleneksel tıbbının değişmez bir parçasıdır. Bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır.

Derin Doku Masajı

Bu masaj temposu düşük ancak hareketlerin şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Vücuttan toksin atmada çok etkin bir tür olup özellikle sert masajdan hoşlanan kişilerin tercih ettiği bir masajdır. Masaj sırasında sert bası uygulanan kaslar üzerinde durularak vücudun dengesi sağlanmaya çalışılır.

Anti Selülit Masajı

Selülit tedavisinin en önemli ayağı masajdır. Selülit oluşumun başlıca nedeni dolaşım bozukluğudur. Kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk ve yağ dokusundaki artış toksin madde birikimine yol açar. Selülit Masajı kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar.

Bölgesel Masajlar

Baş-boyun, ense-omur-sırt, sırt-bel, kol ve bacak gibi bölgelere yapılan ve genellikle bölgesel sorun olan bölgeye yönelik tedavi edici bir masaj uygulamasıdır. Rahatsızlık tespit edildikten sonra ve doktor kontrolü doğrultusunda belirlenen bir program eşliğinde uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here