Hangi Yılbaşı Karakterisiniz?

0
133 okunma
Yılbaşı Karakterleri

Yılbaşı Karakterleri

Yılbaşı gecesi tam bir muammadır, büyük bir sıkıntıdır aynı zamanda. Yılda bir gün yeni bir yıla girildiğinden olsa gerek o gece eğlenmeye, en güzel şekilde geçirmeye şartlanır insan. Kimilerine göre ise herhangi bir günden farkı yoktur yılbaşının. Herhangi bir gecedir, yılun ilk günü de herhangi bir günün sabahıdır. Aslında yıllar içerisinde bir fenomen haline gelen bu gece zamanla kendi tiplemelerini de yaratmıştır. Okuduğunuzda hiçbirinin yabancı olmadığını, her birinin teker teker aramızda, bizlerle birlikte olduğunu fark edecek, belki de içlerinden birinde kendinizi bulacaksınız. Haydi bir bakalım kimlermiş bu yılbaşı karakterleri

Yılbaşı Akşamı İçin Doğanlar

Tüm yıl boyunca bu geceyi beklerler. Hatta kimileri bu gece için yaşarlar. Tamam biraz abartmış olabiliriz ama yılbaşını en mükemmel nasıl geçireceklerini haftalar öncesinden araştırmaya başlarlar. Bu uğurda tonlarca para harcamaktan hiç çekinmezler. Dergilerin yılbaşında ne giysek nereye gitsek sorularına yaıt arayan ekleri işte tam bu insanlara göredir. Önemli bir gece olduğundan elbette ne giyileceği de önemlidir. Onları, gece saat tam 00:00’da havai fişeklerin patladığı yerlerde kafalarında konik şapkaları, yüzlerinde maskeleri, ağızlarında üfledikçe uzayan düdükleri ve boyunlarına doladıkları parlak süslerle bulabilirsiniz. Eller havaya mekanlar, Amsterdam’dan gelen ünlü DJ’in çaldığı kulüpler, büyük otellerin assolist programlı restoranları onların mekanıdır.

Parası Olmayıp Evde Takılanlar

Memur aileler, öğrenciler bu gruba girer. Yılbaşını evlerinde, mütevazi bir şekilde kutlarlar. Aileler; amcaoğlu, yenge, enişte ne varsa bir evde toplanır. Öğrenciler de ne kadar kalabalık olursa o kadar iyidir. Bir hindi olmasa da o evin standartlarının en üst seviyesindeki yemekler pişirilir o akşam. İçki ya bira ya da rakıdır. Aileler yemekten sonra televizyon izleyerek takılır. Öğrenciler ise şanslılarsa aralarında gitar çalan biri vardır ve onu dinler, hep birlikte şarkı söyler. Ailerin geceleri genelde 00:00’da yeni yıla girilip de öpüşüp koklaştıktan sonra evlere dağılarak sona erer. Öğrenciler ise alkolün dozunu kaçırdılarsa buldukları ilk köşede uyur kalır. Onları orta halli mahallelerde, Anadolu’daki il ve ilçelerde bulabilirsiniz.

Yılbaşına Karşı Olanlar

Onlara göre yılbaşı tüketim toplumunun bir dayatmasıdır, müsrifliktir. O yüzden yılbaşı yokmuş gibi yaşamlarına devam ederler. Kesinlikle kimseye hediye almazlar. Alanlara, yılbaşını kutlayanlara da söylenirler. Yılbaşı gecesi televizyon bile açmadan kitap okuyup erkenden uyurlar. O gece hiçbir şey yapmadıklarından haklarında anlatılacak fazla bir şey de yoktur. Onlara, Edirne’den Ardahan’a her yerde rastlayabilirsiniz.

Çalışmak Zorunda Olanlar

Gazeteciler, nöbete kalan doktorlar, hemşirele, askerler, polisler, güvenlik görevlileri, vardiyalı çalışan işçiler bu gruba girerler. Onların mesleği yılbaşı, bayram, seyran dinlemez. Yılbaşlarını çalışarak geçirirler. Meslek grubuna göre yılbaşı gecesi farklı şekilde geçer. Örneğin gazeteciler en azından içki ve çerezleriyle iş arasında geceyi taçlandırırlar. Şirketin tabıldotu en azından o akşam biraz daha farklı ve lezzetli çıkar. Eğer şanslılarsa pasta bile ikram edilir. Çoğunluğu yılbaşı gecesi çalışmaktan şikayet etmez çünkü zaten bünyeleri buna çoktan alışmıştır. Yılbaşı gecesinin pek de bir şey ifade etmediği gruptur bunlar. Onları kendi iş yerlerinde bulabilirsiniz.

Çalışmayı Tercih Edenler

Yukarıdaki gruptan farklı olarak yılbaşı gecesi onlar için de pek bir şey ifade etmediğinden zorunlı olarak değil tercih sebebiyle çalışanlardır. “Ne gerek var her yer kalabalık, üstelik bir de pahalı” deyip her türlü aktiviteden kaçışın en kolay yolu olan çalışmayı tercih ederler. O gece çalışmak istemeyenlerin de görevlerini üstlerinden alarak çalışma arkadaşlarına büyük iyilik yaparlar. Kimilerinin işi erken bitse de ofisten çıkmazlar, gecenin ilerleyen saatlerini ofislerinde bacaklarını uzatıp her türlü kalabalıktan uzak geçirmeyi tercih ederler. Onlara üzülmeyin zira bu durumdan gayet memnundurlar.

Kendilerini Delicesine Sokaklara Atanlar

Sokak partilerinin vazgeçilmez elemanları. Para konusunda biraz sıkıntılıdırlar. O yüzden evde aileriyle akşam yemeklerini yedikten sonra gruplar halinde sokaklara akarlar. Yılbaşı gecesi sokaklar kadınlar için zaman zaman tekinsiz olabildiği için büyük bir çoğunluğunu erkekler oluştururlar. Bakkaldan aldıkları içkilerle başlarlar sokaklarda dolaşmaya. Nerede ücretsiz yılbaşı konseri ya da sokak partisi varsa oraya akarlar. Sokaklar onlar için en lüks gece kulübünün pistinden farksızdır. Genelde bağırıp çağırarak ve birbirleriyle numaradan dövüşerek eğlenirler. Alkolün dozu fazla kaçınca kimileri geceyi karakolda tamamlar. Onları Nişantaşı, en çok da Taksim’de görebilirsiniz.

Kendilerine Ev Partisi Arayanlar

Kokmaz, bulaşmaz tiplerdir. Eğlecenden geri kalmak istemedikleri gibi evlerinde birilerini ağırlamaktan imtina ederle. Hep bir bahenleri vardır. Mesela evleri çok küçüktür… Eğer çevreleri geniş ise son güne kadar plan yapmazlar. Gelen tüm teklifleri alıp, değerlendirdikten sonra canı hangisini isterse onu tercih ederler. Aslında genellikle çevreleri tarafından sevilen kişiliklerdir. Bulundukları gruplara keyif kattıklarından misafir ağırlamaktan kaçındıklar pek fark edilmez. Fark edilse de hoş görülürler. Mutlaka her yılbaşı kendilerine sığınacak bir ev bulurlar. Kesinlikte partiye eli boş gitmezler.

Evini Parti İçin Açan Fedakarlar

Partiler için evini açanlar candır. Ne evlerinin kirlenmesinden, hasar görmesinden ne de hazırlık yapmaktan korkarlar. Son derece rahat, enerji dolu insanlardır. Evlerine genelde giren çıkan belli olmaz. Herkese aynı sıcaklıkta yaklaşırlar. Kendileri eğlenceli ve dost canlısı olduğundan yılbaşı partileri de çok keyifli geçer. Evlerine ilk kez gelen hiç yabancılık çekmez. Yılbaşı partilerine gelenlerden tek bir istekleri vardır: İçkileriyle gelmeleri. Yemek masasına katkıda bulunulmasına da kesinlikle hayır demezler.

Yılbaşı Gecesi Dizi Olmadığı İçin Üzülen Yaşlılar

Yılbaşına önem vermeyen, unlarını eleyip eleği duvara asan kişilerdir. Ya çocukları tarafından ağırlanırlar ya da kendi evlerinde çocuklarıyla yemek yerler. Yemekten sonra ise genelde televizyon karşısında baş başa kalırlar. Bağımlısı oldukları dizi o gece yayınlanmadığından yılbaşı akşamları onlar için biraz sıkıntılıdır. Ama şarkıcı, türkücü izlemekten de keyif alırlar. Saat 00:00’a yakın koltuklarında uyuklamaya başlarlar. Yeni yıla geri sayım başladığında uyanırlar, saat 00:00’ı atlattıktan sonra yatak odalarının yolunu tutarlar.

Siz hangi yılbaşı karakterisiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here