Haute Couture (otkutür) Ne Demektir?

Haute Couture Ne Demektir?
Haute Couture Ne Demektir?

Modayı yakından takip edenlerin bildiğini düşündüğümüz Haute Couture tabirinin ne demek olduğunu merak ettik ve hem kendimiz öğrenelim hem de sizlerle paylaşalım istedik. Haute Couture şu sıralar moda dünyasıyla ilgili haberlerde, reklamlarda ve televizyon programlarında sıklıkla duymaya başladığımız bir ifade oldu. Her geçen gün modernleşen dünyada bu tür yeni ifadelere kayıtsız kalmamak ve zamana ayak uydurmak adına bilgi dağarcığımızın bir köşesine saklamak gerektiğine inanıyoruz. Haute Couture tabirinin ne demek olduğunu, nereden geldiğini ve ne için kullanıldığını detaylı olarak haberin devamında paylaştık.

Haute Couture Ne Demektir?
Haute Couture Ne Demektir?

Haute Couture Nedir?

Haute Couture terimi Fransızca kökenlidir. Haute kelimesi İngilizce’de “high” ya da “elegant”, Türkçe’de ise “şık, zarif, hoş” anlamına, Couture kelimesi ise İngilizce’de “sewing”, Türkçe’de ise “dikiş, dikilmiş şey” anlamına gelmektedir.

Haute Couture teriminin Türkçe okunuşu “otkutür” şeklindedir.

Haute Couture modada en çok yanlış kullanılan terimlerden biridir. Haute Couture terimi çoğu zaman el yapımı bütün tasarımlar için kullanılarak terim için en çok yapılan yanlışa imza atılır. Halbuki Haute Couture tam anlamıyla kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise ya da aksesuarlar anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here